Paradicsom termesztése és fajtái

Paradicsom termesztése és fajtái

Származása és jótékony hatása

A paradicsom a burgonyafélék családjába tartozik, Közép- és Dél-Amerikában őshonos, mindössze 500 évvel ezelőtt került Európába. A paradicsom C-vitamin tartalma viszonylag magas, de más vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, többek között káliumot, folátot, K-vitamint. Rengeteg likopin található benne, amely a paradicsom jellegzetes piros színe mellett erős antioxidánsként is ismert. A kezdő kertészek egyik kedvenc növénye a paradicsom, ami egy igazán remek választás is. A paradicsom termesztése nem nehéz feladat, nézzük is a fajtáit, valamint a termesztésének legfontosabb lépéseit, szabályait!

A paradicsom ültetése

Kétféleképpen ültethetünk paradicsomot. Mindenképpen palántára lesz szükségünk, hiszen a földbe nem szórhatjuk a vetőmagokat február közepén-végén. Egyik lehetőség, hogy megvásároljuk a kiszemelt fajták magjait és elvetjük őket tenyészedényekben, de ebben az esetben a lakásunkban kell őket tartanunk a melegben. Másik lehetőség, hogy a már felnevelt palántákat megvásároljuk a helyi piacon.

Magról természetesen sokkal költséghatékonyabb termeszteni a paradicsomot, illetve sokkal nagyobb a fajtakínálat is.

Paradicsom termesztése magról

Február közepén tálcánkba rakjunk tápanyagban gazdag földet, s a magokat 1-2 centiméteres mélységben vessük el. Óvatosan locsoljuk meg, hogy a magok ne mosódjanak ki. Az öntözés után a páratartalom megőrzése miatt pl. fóliával fedjük le. Rakjuk meleg helyre őket. A földet rendszeresen ellenőrizzük, s locsoljuk, a fóliát ne felejtsük el visszahelyezni.
Amint a magok kicsíráztak, rakjuk őket az ablakba, hogy elegendő napfényt biztosítsunk számukra. A locsolásról továbbra se feledkezzünk meg, de a fóliát már nem kell visszaraknunk, megelőzve a penészesedést.
Ha már sokat nőttek, nedvesítsük be a földjüket, majd óvatosan, egyesével kiemelve őket rakjuk palántanevelő cserepekbe.

AJÁNLOTT:  Sárgarépa vetése és gondozása

A paradicsom palántáinkat általában május végén, június elején ültessük ki a kertünkbe 40-60 centis tőtávolságokat hagyva egymás között. Fontos, hogy a palánták 5-6 centivel mélyebbre kerüljenek a földbe, mert így a paradicsom a főszáron is tud gyökeret növeszteni, ami erősebbé teszi, hiszen nagyobb felületen tud kezdetben is felvenni tápanyagokat.

A négy legfontosabb szempont a paradicsom termesztése esetében:

  • napfényes helyre ültessük, hiszen nagyon szereti a napfényt
  • rendszeresen öntözzük, egyenletes mértékben
  • tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajba ültessük ki: kiültetés előtt pár héttel gondoskodjunk a talaj feljavításáról, dolgozzunk bele trágyát vagy érett komposztot
  • nagyra növő paradicsomoknál gondoskodjunk támasztékról is, mivel könnyen eltörhet a száraik

A paradicsom metszése, kacsolása

Bár a paradicsom metszését sokan nem végzik el, s nem is feltétlenük szükséges, de így bővebb terméshozamot érhetünk el, hiszen, ha a növényt nem engedjük elburjánzani, akkor a meglévő erőforrásait a termésre tudja fordítani.

Melyik fajtákat érdemes metszeni?

A determinált, azaz a nem folytonos növekedésű paradicsomokat nem kell metszeni, hiszen ezek a bokros növekedésű fajták egy idő után elérik a maximális magasságukat.

A nem determinált növekedésű paradicsomok azonban burjánzó, folyton növő szárat és hajtásokat hoznak, ezért őket érdemes megmetszeni.

Hogyan metsszük?

A hónaljhajtásokat érdemes levágnunk, ezek a főág és a főoldalág között helyezkednek el. A hónaljhajtásokat akkor metsszük le, amikor még kicsik, hogy ne sérüljön meg az egész növény. Vizsgáljuk meg a növény általános állapotát, csak akkor metsszük, ha egészséges. Hetente egyszer, lehetőleg reggel érdemes metszeni őket, hiszen ilyenkor még merevebbek, könnyebben törnek, ezáltal a sérülés veszélye is kisebb. Ha megtaláltuk a még kicsi hónaljhajtásokat, a hüvely- és mutatóujjunkat összecsípve vagy metszőolló segítségével távolítsuk el őket.

AJÁNLOTT:  Babérmeggy szaporítása vízben

Paradicsom fajták

Rengeteg paradicsomfajta létezik, a teljesség igénye nélkül sorolunk fel pár ismertebbet.

Lugas F1: Folytontermő paradicsom, megnyúlt gömb alakú termései fürtöt alkotnak, súlyuk 60 gramm körül alakul. Ajánlott tőtáv 60-90 cm, kifejlett magassága másfél, akár két méter. Érési ideje július közepétől.

Manó: Korai paradicsom, 35-50 centi magasra nő, determinált növekedésű. Bogyói gömb alakúak, pirosra érnek.

Kecskeméti 3 F1: Determinált növekedésű, korai fajta paradicsom. Bogyói 50-60 gramm tömegűek. Ajánlott tőtáv 50-60 cm. Magassága 60-100 cm.

Korall: Determinált növekedésű, bokros növekedésű. Bogyói 120-130 gramm tömegűek.

Tomatoberry F1 koktélparadicsom: Nem determinált fajta, jellegzetes, eper formájú termés, vékony héjúak, édes ízűek. Kifejlett magassága 1.5-2 méter, ajánlott tőtáv 60-80 cm. Július közepe körül ér be.

Cherolla F1 koktélparadicsom: Nem determinált fajta, korai érésű koktélparadicsom. Bogyója gömbölyű, élénkpiros.

Sungold narancssárga koktélparadicsom: Folytontermő, fürtöt alkotnak a termései, melyekben 8-12 bogyó tömörül. Ajánlott tőtáv 60-80 cm, kifejlett magassága 120-180 cm. Érési ideje július közepétől.

Forrás: Pixabay