Az abesszín kardvirág (Gladiolus murielae): Egzotikus színpompa a kertben

abesszín kardvirág

Az abesszín kardvirág (Gladiolus murielae), egykor Acidanthera bicolor néven is ismert, Etiópia területéről származó, lenyűgöző virág. Élénk színpompájával és kecses virágaival díszíti a kerteket, igazi egzotikus hangulatot kölcsönözve a kültéri tereknek. A Gladiolus nemzetség tagjaként a nősziromfélék (Iridaceae) családjába tartozik.

Etiópia büszkesége: Az abesszín kardvirág, ahogy neve is sugallja, Etiópiából, a történelmi Abesszíniából származik. Ez a fagyérzékeny, körülbelül 1 méter magas hagymagumós növény augusztustól októberig hozza virágait, melyek finoman bókolnak, bíboros közepükkel díszítve a hófehér szirmokat. Édes illatuk betölti a kertet, sötétzöld színű és kardszerű levelei felfelé állnak.

Az abesszín kardvirág igényei

Az abesszín kardvirág napos, meleg helyet igényel, ezért mindenképpen olyan helyre ültessük, ahol naponta sok órát éri a napfény.

Érdemes az abesszín kardvirágot napos, meleg helyre ültetni. A növény ideális helye a kert déli vagy délnyugati fekvésű része. Jól mutat virágágyásokban, szegélyekben, és sziklakertekben is.

1 méter magas, kecses növény, ezért szélvedett helyre ültessük, mert a nagyobb szelek kárt tehetnek benne.

A talaj legyen jó vízáteresztő képességű, és homokos-vályogos szerkezetű. A növény mérsékelten vízigényes, de a pangó vizet nem kedveli.

Gondozása

Az abesszín kardvirág gondozása nem bonyolult. A következőket kell tennünk a növény gondozása során:

  • Öntözés: A növényt akkor öntözzük, ha a földje felső rétege kissé megszáradt. A virágzás elmúltával csökkentsük az öntözések számát.
  • Teleltetés: Az abesszín kardvirág nem fagytűrő, ezért télen fagymentes helyen kell teleltetni a gumóit. Hűvös, száraz helyen tároljuk őket.
  • Gombás megbetegedések: Hajlamos a gombás megbetegedésekre, ezért a tárolás előtt gombaölő szerrel kezeljük le.
AJÁNLOTT:  A selyemakác gondozása

Társvirágok a környezetébe

Az abesszín kardvirág jól társítható más nyári virágokkal, mint a liliommal, a dáliával és a margarétával.

Szaporítása

A legegyszerűbb módja az abesszín kardvirág szaporításának a gumóról történő szaporítás. A hagymagumókról a sarjakat válasszuk szét és tavasszal ültessük el a kertbe.

A gumókat a fagyok biztos elmúlása után kb. 10 cm mélyre ültessük el és hagyjunk 30 cm távolságot közöttük.

Leggyakoribb kártevők

Levéltetvek: Apró, zöld színű rovarok, amelyek a növény nedveit szívogatják. A levelek sárgulását, fonnyadását és deformálódását okozhatják.

Megelőzés:

  • Rendszeresen ellenőrizzük a növényt, hogy észrevegyük a kártevők korai jeleit.
  • Távolítsuk el a fertőzött leveleket és virágokat.
  • Használjunk kezdetben természetes megoldásokat, például szappanos vizes permetet, később, ha ez eredménytelen volt rovarölő szereket.

Védekezés: Súlyos fertőzés esetén rovarölő szerrel is védekezhetünk. Fontos, hogy a rovarölő szer kifejezetten levéltetvek ellen legyen hatékony, és ne károsítsa a növényt.

Pajzstetvek: Apró, barna rovarok, amelyek a levelek fonákján telepednek meg. A levelek sárgulását, foltosodását és gyengülését okozhatják.

Megelőzés:

  • Ugyanaz, mint a levéltetvek esetében.

Védekezés: A pajzstetvek ellen rovarölő szerrel is védekezhetünk, de fontos, hogy a szer kifejezetten pajzstetvek ellen legyen hatékony. A pajzstetvek nehezen irthatók, ezért a védekezéshez türelemre és kitartásra van szükség.

Meztelencsigák: Puhatestűek, amelyek a növény leveleit és hajtásait fogyasztják.

Megelőzés:

  • Használjunk csigaölő szert vagy söröscsapdát a meztelencsigák ellen.
  • Ültessünk a kardvirág köré olyan növényeket, amelyeket a meztelencsigák nem kedvelnek, mint a levendula vagy a zsálya.

Védekezés: Ha a meztelencsigák már megjelentek a növényen, kézzel is eltávolíthatjuk őket.