A kínai hibiszkusz gondozása és szaporítása

hibiszkusz

A hibiszkusz a mályvavirágúak (Malvales) közé tartozó mályvafélék (Malvaceae) egyik legváltozatosabb nemzetsége több mint 100 fajjal, melyek közül talán a legismertebb a kínai hibiszkusz (szobahibiszkusz), latinul Hibiscus rosa-sinensi, amit szerte a világon dísznövényként termesztenek.

Nos, lássuk a kínai hibiszkusz főbb jellemzőit. Nem Európában őshonos, hanem Ázsia trópusi területeiről telepítették be hazánkba. Napos, meleg helyet kedvelő örökzöld növény, amely megfelelő metszés mellett kb. 1-2 méteres bokorrá fejlődik, de alakíthatjuk kis fává is. Érdemes a metszést kora tavasszal végezni, hisz a virágokat az új hajtásokon fogja hozni.

Tavasztól nyár végéig ontja hatalmas tenyérnyi virágjait megfelelő gondozás mellett. A már említett virágjainak színe bordó, fehér, sárga, rózsaszín lehet, szirmai fodros hatásúak, 1-2 napig maradnak nyílva.

A hibiszkusz eléggé érzékeny virág, nem szereti a tűző napot, a túlöntözést, inkább szobahőmérsékleten érzi jól magát. Bimbói nagyon kényesek, túlöntözés vagy alulöntözés esetén lepotyognak, ezért naponta figyelni kell, hogy a földje nyirkos legyen, illetve ne érje huzat.

Tavasztól őszig tápoldatozást igényel, hogy bimbói megerősödjenek s ne essenek le idő előtt. Emellett a talaja legyen laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű, célszerű évente átültetni új virágföldbe és nagyobb cserépbe. A hibiszkusz gyönyörű virágjaival hálálja meg párásítást is, hetente egyszer permetezzük át a leveleit vízzel.

Szaporítása

Magról, ami igen nehéz sajnos, mert nehezen porozódnak be. Ha mégis találunk egészséges magot, akkor egy tejfölös pohárba tegyünk virágföldet, 2-3 szem magot szórjunk bele, majd hintsük meg még 1 cm virágfölddel. Jól locsoljuk meg, fóliával takarjuk le a csírázásig. Ezután folyamatosan figyeljük, hogy nedves maradt-e a földje. Következő év tavaszán már át is ültethetjük a kis hajtást nagyobb edénybe.

AJÁNLOTT:  A kerti begónia gondozása

Hajtásdugványozás a hétköznapi eljárás az esetek többségében. Egy fiatal, nem fásodott hajtás vágjunk le a hibiszkuszról, egy befőttesüveget öntsünk tele friss vízzel, a hajtás alsó leveleit csípjük le, hogy ne érjenek bele a vízbe, majd állítsuk a befőttesüvegbe a kis hibiszkusz hajtást. Tegyük félárnyékos helyre az üvegeket, 3-4 hét múlva megindul a gyökérképződés, innentől számítva még 1-2 hét és átültethetjük cserépbe.

Ellenségei

A pajzstetű és a levéltetű szívesen él rajta, ezért tavasszal szélszerű csalánteával elvégezni egy lemosó permetezést, földjéhez tehetünk kávézaccot vagy dughatunk bele fokhagymát is.

Levélsárgulás okai

Ha a levélér körül kezdődik a sárgulás, nitrogén hiányra utalhat, ha a levéllemez kezd el sárgulni, az erek mentén zöld marad, akkor magnéziumhiányt mutat. Megfelelő tápanyaggal ez a hiány visszafordítható.

Felhasználása

Aromás illóolaj készíthető belőle, emellett virágjait gyümölcsteaként is használják. C-vitamin mellett B1- és B6- vitamin is található benne. Magas a kalcium, magnézium, vas, niacin és béta-karotin tartalma is. A hibiszkusszal hatékonyan meg lehet erősíteni az immunrendszert, virágja köptető és köhögéscsillapító hatású. A torokgyulladás ellen is tökéletes ellenszer.

Teleltetése

Ha nyáron a kertünket, udvarunkat színesítette, akkor ne felejtsük el teleltetni, hiszen a téli hideget nem bírja. Érdemes az átlagos szobahőmérsékletnél kicsit hűvösebb helyen tartani télen (16-18 fok), de figyeljünk rá, hogy világos helyen legyen tartva. Tápoldatozni ilyenkor már nem érdemes, s csak arra kell figyelnünk, hogy ne száradjon ki teljesen. Nem kell megijedni, ha néhány levele elkezd sárgulni és lehullani, ha a hajtásai szépek és erősek.

AJÁNLOTT:  Babérmeggy gondozása és igénye

A hibiszkusz jelképe

A hibiszkusz Kínában jelképezi a gazdagságot és a hírnevet is. Az igazán szép, vonzó nőket gyakran nevezik „hibiszkusz-arcúaknak”

Forrás: Pixabay