A kála (Zantedeschia aethiopica) egy csodás hagymás növény, melyet leginkább benn, a napfényes ablakban vagy teraszon érdemes tartani, hiszen ott, a melegben és a fényben gazdag helyen hálálja meg gondozását gyönyörű szép, nagy tölcsér alakú virágjaival. Tavasszal és nyáron kirakhatjuk kertünkbe is, ha a hőmérséklet tartósan éjszaka is 10 fok fölött van már. Kihelyezésekor egyszerűbb, ha cserepestűl rakjuk ki, de el is ültethetjük, de akkor ősszel fel kell szedni a hagymáját, s bevinni melegebb helyre. A fehér kála vagy fehér tölcsérvirág egy kontyvirágféle.
Leginkább a fehér virágú változata az elterjedt, de fellelhetjük például sárga és rózsaszín színekben is. Gyönyörű nagy, dús és buja zöld levelei vannak, így a sötétzöld-fehér kontraszt szemet gyönyörködtető látványt nyújt a trópusi hangulata mellett.
A cserepes kála gondozása
Mivel Afrika keleti és déli részeinek mocsaras helyeiről származnak, ezért érthető, hogy vízigényük magas, a folyamatos nedves talajt és a meleg helyet szeretik, ugyanakkor ügyelni kell arra, hogy a közvetlen napfény nyáron károsíthatja a leveleit.
Ahogy említettük korábban, a nedves talajt szereti, nem tűri a szárazságot, ezért figyeljünk oda, hogy mindig meg legyen locsolva. Átlagosan 60-70 cm magasra és közel ugyanilyen szélesre nő meg, ezért biztosítsunk neki elegendő helyet.
Tavasszal és nyáron kivihetjük a teraszra, a kertbe, de figyeljünk arra, hogy időben visszavigyük a lakásunkba, mivel 10 fok alatt már nem érzi jól magát. Mivel a kála mérgező, ezért olyan helyekre tegyük kinn és benn egyaránt, ahol például háziállatunk nem rágcsálhatja meg.
Virágzásának ideje késő tavasztól nyár közepéig esik, gyors növekedési ütemű, ha a talaja folyamatos nedves. Ha virágzik, akkor nem szükséges a tápoldatozása. Szaporítása osztással történhet tavasszal, metszeni nem szükséges.
Kártevői
Legfőbb kártevői a levéltetvek, leggyakoribb betegsége a rizómarothadás, mely a túlöntözésből is adódhat.
Gondozása télen
Télen nem szükséges locsolni, tegyük sötét helyre, így biztosíthatjuk számára a nyugalmi időszakot. Nem kell megijedni, hiszen ez a folyamat fontos számára, hogy regenerálódjon, s tavasszal újra szép nagy virágokkal pompáztasson meg bennünket.
Nem virágzik a kála
Ha a kála leveleket hoz, de nem virágzik, akkor valószínűleg rossz a talajminőség. Érdemes átültetni egy szerves anyagokban gazdag földbe. Továbbá károkozók, valamint nem megfelelő hőmérséklet, páratartalom, öntözés is kiválthatja a virágok hiányát.
Összefoglalva
A kála napos, félárnyékos helyen érzi legjobban magát, de a nyári hőségben a közvetlen napsütéstől óvni kell. Folyamatosan nedves talajt igényel, amely jó vízáteresztő, de nyáron nem szárad ki. Meleg, védett helyre tegyük, s földje gazdag, szerves anyagokkal teli legyen.
Kép forrása: Flickr, készítője Bernard DUPONT