A tulipán gondozása
A tulipán (régi magyar nevén tulipánt) ma már a világon több mint 5000 fajtájával mutatkozik meg tavasszal, legyen szó akár élénkvörös, akár ragyogó sárga vagy akár a hófehér hagymás növényről.
Virágja
Jellegzetes csésze formájú, száranként egy virágot hoz. A szirmai a periódus előrehaladtával egyre szélesebbre nyílnak, egészen addig, amíg le nem hullanak, és már csak a nagy bibe látható a porzóval. Színe az égszínkék kivételével bármilyen lehet és sokféle színkombinációban is létezik. A növények magassága is nagyon változó: sok vadon élő faj alig éri el a 15 centimétert, míg egyes hibridek 70 centiméternél is magasabbak lehetnek.
Tipp: A tulipánt vágott virágnak is szívesen vásárolják tavasszal. Otthon, ha vázába helyezzük, a virágszárak végét kb. 2 cm-re mindig vágjuk le ferdén, hogy a vízcsatornákba víz kerüljön, s a lógó virágfejek újból életre keljenek.
A tulipán virágja alapján különböző csoportokba sorolhatjuk
Papagáj tulipán
40-80 cm magas, rojtos szirmú fajta. Késő tavasszal virágzik, akár kertbe, akár vágott virágnak is használható.
Liliomvirágú tulipán
A nevéből eredendően elegáns, liliomformájú virágjai szintén késő tavasszal nyílnak ki. Szára 40-60 cm.
Darwin tulipán
Talán legismertebb fajtája a tulipánnak. Erős szárán hatalmas, élénk virágokat növeszt. Napos helyen, jó vízáteresztő talajban érzi jól magát. Már április közepétől virágoznak ezek a harangocskák.
Igénye
Sok más hagymás virággal ellentétben, amik a félárnyékot szeretik, fák alatt érzik jól magukat, a tulipán különösen szereti a szárazságot. Virágzását nem a fényhiány, hanem a nyári aszály rövidítheti le. A tulipánok legjobban napsütésben, meleg ágyásban érzik jól magukat. Talaja pedig laza, vízáteresztő és nyáron nem túl nedves legyen. Vannak olyan fajták, amik különösen jól érzik magukat sziklakertekben.
Ültetése
Mindig csoportosan, változatos színekben ültessük kertünkben, így érzi magát a legjobban. Jól kombinálható a harangvirággal és korán virágzó évelőkkel, mint a kaukázusi nefelejcs.
A tulipánhagymák ültetésekor figyeljünk arra, hogy alatta legyen mindig jó vízelvezetés, mert a hagymák nagyon gyorsan rothadni tudnak nedves környezetben. Ha a kertünkben a föld túlságosan agyagos, célszerű egy 5 cm réteg homokot használni ültetéskor. A kis gödröcskék kétszer olyan mélyek legyenek, mint a tulipánhagyma. Mint minden tavasszal virágzó hagymás növényt, ezt is október végéig, a fagyok beállta előtt ültessük el.
Célszerű szélvédett helyre ültetni, hogy a virágzás során a nehéz fejet meg tudja tartani a fej, ne hajoljon le, törjön le a virág.
Nem szükséges műtrágyázni, ugyanis a túl sok tápanyagtól lassabban fejlődik és kisebb virágot hoz. Pár évente, ha mégis szeretnénk trágyázni, speciális tulipán tápoldattal tegyük.
Tipp
A tulipán elvirágzása után az elszáradt részeket le kell vágni, hogy a tulipánok több tápanyagot tudjanak tárolni a hagymákban. Ha túl csapadékos a nyár, célszerű felszedni virágzás után, fellógatva kiszárítani s laza, humuszos talajjal ellátott dobozokban tárolni a hagymákat hűvös, száraz, s sötét helyen. Ősszel ezeket is ki lehet ültetni.
Szaporítása
A tulipánokat magról vagy hagymával lehet szaporítani. Viszont a magok elvetése igen időigényes, ugyanis a növények legkorábban a harmadik évben virágoznak, és általában nem igazodnak a fajtához. Ezért célszerű hagymáról szaporítani, amit az anyahagymáról ősszel választanak le s ültetnek el.
Kártevői
A tulipánok legnagyobb ellensége a pocok, a földbe ásott hálókkal tudunk ellenük védekezni. Sajnos a csigák pedig előszeretettel megeszik a tulipánleveleket. Ezenkívül a tulipánokat sokféle rothadó baktérium támadhatja meg, ezek tönkreteszik a hagymát vagy a szárat. Optimális talaj- és termőhelyi adottságok mellett azonban ritkán fordulnak elő.
Figyelem
A tulipánnak minden része mérgező. Nagyobb mennyiségben a fogyasztása súlyos mérgezési tüneteket produkálhat. Bőrrel való érintkezés esetén az arra érzékenyeknél bőrpír, viszketés előfordulhat.
Eredete
A tulipán (Tulipa) a liliomfélék családjába tartozik és a hagymás virágok messze legnagyobb és legváltozatosabb nemzetsége.
Neve a perzsa „toliban” szóból származik, ami turbánt jelent. A tulipánvirágot a fejfedőhöz hasonlították a törökök, ami számokra különös jelentőséggel bír.
Az első vadtulipánok kb. 500 éve a Közel-Keletről kerültek be Közép-Európába. Ma még négy faj él vadon a Kárpát-medencében, ezek közül talán a legismertebb, a magyar tulipán, ami egész áprilisban ontja virágját.
A 17. században ezek az elegáns hagymás virágok a gazdag polgárok és arisztokraták körében voltak népszerűek, többek között Hollandiában. Kezdetben a tulipánhagymacsere volt jellemző Európában, de az 1600-as évek után elindult a kis harangocskákkal való kereskedelem, ami igen jövedelmezőnek is számított. Az ára az egekbe szökött a nagy kereslet miatt. A holland tulipánmániát nevezik az első „modernkori lufinak”. A hőn áhított tulipánhagymákat övező eufória 1637-ben érte el tetőfokát, majd a piac hirtelen összeomlott. Ezt nevezzük tulipánláznak, a gazdaságtörténet első spekulációs buborékaként vonult be a történelembe.
Az 17. században már 800 féle tulipán volt forgalomban a gyors keresztezésnek és nemesítésnek köszönhetően.
Képek forrásai: Pixabay, Flickr, készítője Drew Avery