Az illatos bangita (Viburnum carlesii) egy évelő cserje, amely Ázsiából származik. Ez a szép, nevéhez hűen illatos cserje kifejlett korában általában 2 méter magasra nő meg és szélessége is ekörül alakul. A fényes levelei 2-8 cm hosszúak és 2-4 cm szélesek, a formáját tekintve ovális, színe sötétzöld.
A cserje virágai méretüket tekintve aprók, színük pedig fehér, rózsaszín vagy lila. Általában április és május között nyílik ki a sok száz illatos virág, amelyek általában kör alakúak. A virágzás után pedig újabb élményben lehetünk gazdagok, hiszen megjelennek a szép vörös bogyói, amelyek augusztusban érnek be.
Ez az illatos bangita egy rendkívül dekoratív, mutatós cserje. Jól illik a kerti tájba és a parkokba is. Kitűnően néz ki más cserjékkel és fákkal való együtt ültetése, hiszen sötétzöld leveleiből kiemelkednek általában fehér virágjai.
Kártevői és betegségei
Szerencsére jól tolerálja a különböző környezeti feltételeket, többek között a talajigénye és vízigénye sem nagy. Általában egészségesen nő, de azért van néhány betegség és kártevő, ami problémát okozhat.
Kártevőit és betegségeit tekintve gyakran támadják meg a levéltetvek és különböző gombák. A levéltetvek a leveleire telepednek le és kiszívják a nedvességeket, míg a gombák a leveleken és a virágokon fejlődnek, a cserje kárára. Virágait és bogyóit a monília is megtámadhatja.
A levéltetveket kezdetben kézzel is eltávolíthatjuk a növényről vagy használhatunk kártevőirtó szereket. A legtöbb gomba ellen a megfelelő talajvízellátás és a nedves levelek elkerülése segíthet, valamint az ágak és levelek ritkítása, így jó szellőzést biztosítva a cserjének.
Gondozása és igényei
Mivel jó szárazságtűrő növény, ezért nem szabad túl nedves talajba ültetni, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet. Fontos, hogy a talaj jó vízelvezetésű, humoszos legyen, ezáltal megelőzhetjük a fentebbi problémát.
Szereti a napfényt, de azért olyan helyet válasszunk neki, ahol nem mindig éri a nap, mivel a teljes napfény megégetheti leveleit és akár ki is pusztulhat a növény. Érdemes más cserjék köre ültetni.
A megfelelő talajjal és vízellátással, valamint az időnkénti kártevő és betegség ellenőrzéssel, majd az ezek elleni esetleges gyors reagálással egy nagyon szép, dekoratív cserjét kaphatunk. Trágyázni nem szükséges, de kezdetben évente egyszer organikus (pl. komposzt) trágyát adhatunk neki, hogy még szebben és erőteljesebben tudjon nőni és fejlődni.
Ellenálló a hideg időjárási viszonyokkal szemben.
Szaporítás
A leggyakrabban dugványozással szaporítják, hiszen ez a legbiztonságosabb, leggyorsabb és leggyakrabban eredményt hozó módja a szaporításának. Virágzás után vágjunk le kb. 4 cm hosszú, alsó levél nélküli hajtást és ültessük el homokba. Meleg, napos helyen tartsuk és öntözzük rendszeresen, ne engedjük, hogy a talaj kiszáradjon. Általában 2-3 héten belül ki is gyökereznek a dugványok.
Kép forrása: Flickr, készítője F. D. Richards