Lándzsás tenyérvirág

Pentas lanceolata

A lándzsás tenyérvirág vagy más néven egyiptomi csillagcsokor (Pentas lanceolata) a tárnicsvirágúak közé tartozik, a legközelebbi rokona a kávé. Évelő növény, aminek természetes élőhelye az Afrikai szavanna és a Közel-Kelet, itt örökzöld fásszárú növénynek számít.

Hazánkban egynyári növény és ritkaságnak számít, pedig egy rendkívül ellenálló, szárazságtűrő növény, jól alkalmazkodik a meleg, napos környezethez.

A faj elérheti vadon az 1-3 méter magasságot is, nálunk inkább 1 méter alatti nagyságúak a jellemző magassága. Sötétzöld, ovális vagy lándzsás levelei vannak, amelyek között nyár elejétől késő őszig nyílnak a kicsi, ötszirmú csillagvirágok. Rózsaszínű, lila vagy fehér virágot hoz, amik csokrokba tömörülnek.

Felhasználás

Dísznövényként használható, és sok kertészetben és virágboltban elérhető. A tárnicsvirágok szép és színes virágokat hoznak, és jól alkalmazkodnak a beltéri és kültéri ültetéshez is. Jól mutatnak az ablakpárkányokon, a teraszokon és a kertekben is.

A növénynek van egy jellegzetes, illatos, fehér virágporos illata illetve a növény illóolajat termel, amit használnak az élelmiszeriparban, az illatszeriparban és az aromaterápiában. A növényből készült főzet használható a bőrgyulladások és a bőrfertőzések kezelésére is, fogyaszthatjuk teaként is, ami hozzájárul a vérkeringés javításához, a vérnyomás szabályozásához és a vérkoleszterin szintjének csökkentéséhez.

Szaporítása

A lándzsás tenyérvirág szaporítása igen könnyen lehetséges, lehet magról és dugványozással is.

Az ezernyi apró csillagvirág elvirágzása után a beért fekete magokat könnyedén összegyűjthetjük, ha finoman megrázzuk a lombot.

A szaporítás másik lehetséges módja az őszi dugványozás. Alsóbb, idősebb hajtásokat vágjuk le, s ezeket ültessük homokot és tőzeget tartalmazó földbe. Tartsuk nedvesen a talajt, és rendszeresen párásítsuk a dugványok környezetét. Az új tenyérvirágokat ugyanúgy teleltetjük, mint az idősebb növényeket.

Gondozása

A növény ültetéséhez szükséges a napos, meleg és száraz környezet, a talaj legyen jó vízelvezetésű. A növénynek nincs szüksége rendszeres öntözésre és műtrágyázásra.

AJÁNLOTT:  A bohócvirág gondozása és szaporítása (Mimulus)

Az elnyílt virágokat, ha nem akarjuk magról szaporítani, metsszük le, hogy további dús hajtásokat hozzon.

Igaz nálunk egynyári növénynek számít, de teleltetése nem megoldhatatlan,  a fagyok beállta előtt vigyük be a lakásba, hűvös helyet keressünk neki, mint a leandernek, s 2 hónapig ne locsoljuk.

Betegségei

A lándzsás tenyérvirág ellenáll a betegségek és a kártevőknek, de ha a növény túlnedves környezetben van, akkor megnövekedhet a rothadás és a gombás betegségek kialakulásának esélye. Ezért is célszerű a sűrű, elvirágzott hajtásokat lemetszeni, hogy tudjon a növény levegőzni.

A levéltetvek általában nem okoznak súlyos kárt, de ha sok van rajtuk, akkor a növény növekedése lassulhat és a virágzás csökkenhet. Célszerű szappanosvízzel néha átmostni, illetve ujjal elnyomni a tetveket rajta.

Kép forrása: Pixabay