A verbéna gondozása – teljes útmutató

kerti verbéna

A verbéna vagy vasfű (Verbena) egy gyönyörű, több mint 200 fajjal rendelkező nemzetség. Hazánkban a közönséges vasfű (Verbena officinalis) őshonos, ez nem csak dísznövény, hanem fűszernövény és gyógynövény is.

A kerti verbéna (Verbena x hybrida)

Leggyakrabban kerti verbénát vásárolhatunk meg. Ez az egynyári növény méretét tekintve alacsony, általában 20-30 cm magasra nő meg. Tömött bokrot képez, virágjai pedig sok esetben kétszínűek.

Előszeretettel ültetik virágágyakba, balkonládákba sok, pettyes hatást kiváltó élénk színű virágjai miatt. Szerencsére virágzási ideje is hosszantartó, ha az elszáradt virágokat leszedjük róla, akkor akár májustól szeptemberig is hozhatja pompás virágjait.

Ernyős verbéna (Verbena bonariensis)

Az ernyős verbéna az egyik legmagasabb faja a verbénák nemzetségének. A sok kis apró, fürtökben álló virágjai gyönyörűen lengedeznek a szellőben. A nyár elejétől egészen ősz elejéig nyíló, általában lila színű virágjai vonzza a lepkéket és méheket. Akár 150 centiméter magasra is megnő, szélessége rendszerint 30-60 cm között alakul. Ágyásokhoz és szegélyekhez kitűnő választás. Mivel légies növény, érdemes egymás mellé szorosan ültetni őket.

Csüngő verbéna (Verbena hybrida ’Tapein’)

Függőkosarakba és balkonládákba előszeretettel ültetett növény. Általában kék vagy lila színben hozza élénk színű virágjait. 30-40 cm magasra nő meg. Illatos virágjaira június elejétől számíthatunk egészen szeptemberig.

AJÁNLOTT:  A harangláb gondozása

Lila verbéna vagy kékvirágú vasfű (Verbena rigida)

Ez a csodás bokros növekedésű, légies verbéna szintén egynyári dísznövény hazánkban, mivel érzékeny a fagyra. Nyár közepétől ősz elejéig hozza halvány- vagy sötétlila virágjait. Magassága 40-60 centiméter között figyelhető meg, lándzsa alakú, érdes tapintású, sötétzöld levelei vannak. A szár végén találhatók meg a virágcsoportok.

A verbéna gondozása

A verbéna vagy vasfű a napos és világos helyeket szereti, ezért ne ültessük vagy helyezzük árnyékos helyekre.

Fontos, hogy a talaj jó vízáteresztő és tápanyagban gazdag legyen. A talaj pH értéke függ a fajtától, de általában a gyengén savanyú és semleges (pH érték 6-7) kémhatású talajokon érzi magát a legjobban. A pH érték szélsőséges irányokba történő elmozdulása közvetlen és közvetett módon, de minden esetben károsan befolyásolja a növények fejlődését.

Vízigénye magas, ezért rendszeresen öntözni kell. Arra azonban figyeljünk, hogy nem szabad túlöntözni, mert az betegségeket okozhat.

Virágzását elősegíthetjük a száraz virágok levágásával és a növény kéthetenkénti tápoldatozásával.

Teleltetése csak enyhébb teleken lehetséges takarással, mert a nagyobb fagyok kárt tesznek benne, hazánkban főleg egynyári növényként tartják.

A verbéna szaporítása

Egyszerű módon, magról is könnyen tudjuk szaporítani. Ehhez érdemes már év elején, február környékén beltéren elkezdeni a vetést. Virágcserepkbe vagy ládába tegyünk virágföldet, majd szórjuk rá a magokat. Kicsit fedjük be őket, de vékonyan. Ezután öntözzük meg óvatosan, vigyázva arra, hogy a magok ne süllyedjenek le a földbe. Érdemes lehet fóliával vagy üveglappal letakarni őket, hogy biztosítsuk a magok csírázásához elengedhetetlen folyamatos nedvességet, páratartalmat.

AJÁNLOTT:  A lantlevelű fikusz gondozása

Néhány hét múlva elültethetjük őket külön cserepekbe, majd a fagyok biztos elmúltával kiültethetjük május környékén a szabadba is, körülbelül 20-30 centiméteres tőtávolsággal.

A verbéna betegségei és kártevői

A betegségek közül a leggyakoribb a lisztharmat, amely fehér, poros bevonatot képez a növény levelein és virágjain. A lisztharmat ellen érdemes időben permetezni megelőző vagy gyógyító szerekkel, például kén vagy réz alapú készítményekkel. Ritka esetben még a szürkepenész is megjelenhet a növényen, ez általában hideg és nedves időkben alakul ki. Ekkor barnás foltok jelennek meg a leveleken.

Kártevői közül a legjelentősebb a levéltetű, amely a növény nedveit szívja. A levéltetű ellen használhatunk rovarölő szereket vagy házi készítésű oldatokat is.

Összefoglalva

Tudományos név Verbena
Talajigény Semleges pH érték, jó vízelvezetésű
Napfényigény Magas
Virágzási idő Május-Szeptember
Egynyári/évelő Egynyári
Szaporítása Magról

Képek forrásai: Flickr, készítője Carl Lewis / Flickr, készítője gailhampshire / Flickr, készítője belgianchocolate / Flickr, készítője Forest and Kim Starr / Annette Meyer képe a Pixabay -en.