Záporvirág gondozása és igénye

záporvirág

A záporvirág (Gazania rigens) egy alacsony növekedésű, Dél-Afrika tengerparti területeiről származó növény. Általában 20-30 cm magasra nő meg, szélessége is ekörül alakul. Őshazájában évelő, de Magyarországon egynyári növényként tartható.

Nagy, margarétához hasonlító virágai vannak, melyeket többféle színben is megcsodálhatunk. Leggyakoribb színei a citromsárga, a narancssárga és a fehér, de kaphatunk rózsaszín és piros fajtákat is. A virágai sok esetben csíkosak és a szirmok külseje világosabb árnyalatú. Sötétben bezárulnak a virágok, ezért mindenképpen napsütötte helyre ültessük el.

Többféle hibrid fajta is elérhető már, vannak kúszó jellegű és bokrosabban növekedő fajták is.

A záporvirág gondozása

A záporvirág gondozása nagyon egyszerű, szerencsére nincsenek nagy igényei. Ültessük el napos helyre, utána már csak az öntözésre kell figyelnünk.

Fényigénye

Fényigénye magas, ezért gondoskodjunk arról, hogy ne árnyékba ültessük el. Fényigényes és melegigényes növény.

A virágai csak akkor nyílnak, ha azokat a nap felmelegítette, ezért napvirágnak is hívják. Ismertebb neve még a gazánia is. A felhős napokon sem nyílnak ki teljesen a virágok.

Talajigénye

Tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű és homokos vagy átlagos talajban érzi jól magát a legjobban.

Legjobb, ha kb. 7 pH értékű földben tartjuk, de elviseli az enyhén savaj és lúgos talajt is. Mivel őshazájában sziklás talajokon nőnek, nincs szükség tápoldatozásra.

Vízigénye

Hagyjuk kicsit kiszáradni a talajt az öntözések között, nyáron érdemes naponta egyszer öntözni. Arra azonban figyeljünk, hogy ne öntözzük túl, mert az gyökérrothadáshoz és betegségek megjelenéséhez is vezethet.

AJÁNLOTT:  A csuporka gondozása

Tipp

Virágzását meghosszabbíthatjuk, ha az elszáradt virágait mindig eltávolítjuk.

A záporvirág ültetése

A záporvirágot, vagyis a napvirágot a fagyok biztos elmúltával, május környékén érdemes a szabadföldbe, ágyásokba, valamint balkonládákba ültetni egymástól kb. 20 cm tőtávolságra.

A záporvirág szaporítása

Szaporítása magról

Márciustól érdemes elvetnünk a lakásban a magokat egy szaporítóládába. Tegyünk földet a szaporítóládába, majd szórjuk rá a magokat. Vékonyan fedjük be földdel, majd óvatosan öntözzük meg őket úgy, hogy ne mossuk le a magokat mélyebb zónába. Akár fóliát is helyezhetünk a tetejére, hogy biztosítsuk a páratartalmat. Fontos, hogy legalább 20 °C-os hőmérsékletet biztosítsunk számukra és napfényes helyet. A magok körülbelül 2 hét alatt kicsíráznak, ne feledjünk a folyamatos öntözést.
Amint körülbelül 3 centiméteresek lesznek a palánták, ültessük át őket cserepekbe.
A téli fagyok elmúltával ültessük ki őket a szabadföldbe.

Szaporítása dugványozással

A szárdugványozást júliusban, augusztusban érdemes elvégezni. Hajtáscsúcsról vágjuk le egy darabot, majd az alsó leveleket távolítsuk el róla. Tegyük bele földbe és alaposan öntözzük meg.

Főbb fajtái

  • ‘Kiss Bronze’: Narancssárga és arany színben pompázik
  • ‘Sunbather’s Sunset’: Estig nyitva maradnak a virágai

Kártevői és betegségei

A záporvirág viszonylag ellenáll a betegségeknek és a kártevőknek, de érdemes figyelni a pajzstetvekre és a lisztharmatra, hogy még a kezdeti fázisban könnyne kezelhető legyen.

Összefoglalva

Tudományos név: Gazania rigens
Magasság: 30 cm
Szélesség: 30 cm
Napfényigény: Magas
Virág színe: Narancssárga, sárga, fehér, rózsaszín
Virágzási idő: Június-augusztus

Képek forrásai: Flickr, készítője: manuel m. v. / Flickr, készítője: Mike Sutton

AJÁNLOTT:  A babérmeggy szaporítása dugványozással