A málna gondozása és ültetése

málna gondozása

A málna egy kevés gondozást igénylő, körülbelül 2 méter magasságot elérő félcserje. Nem csak azért érdemes termesztenünk, mert kevés gondozási munkát igényel és gyorsan termőre fordul, hanem azért is, mert gyümölcse rendkívül egészséges.

A málna termését sokféleképpen felhasználhatjuk. Fogyaszthatjuk nyersen is, de készíthetünk belőle lekvárokat, zseléket és rendkívül finom süteményeket is, mint például ezt a Tutirecepten található málnás-túrós süteményt.

A málnatövek kb. 10 évig élnek, míg az egyes málnavesszők két évig. Az első évben kifejlődnek, majd a második évben termőre fordulnak. A sarjakat folyamatosan hozza, így minden évben számíthatunk termésre.

A málna ültetése

Először is válasszuk ki az ideális helyet a málnák számára. Fontos, hogy világos, de félárnyékos helyre ültessük el, mert a málnák beéréséhez szüksége van az elegendő napfényre, de a tűző nap károsíthatja a gyümölcsöket és a leveleket is. Ültessük szélvédett helyre, mert a vékony tövei az erős szélben eltörhetnek.

Tápanyagban gazdag, enyhén savas és laza talajokon érzi magát jól. Ne ültessük meszes, homokos vagy kavicsos talajba.

A málnasarjakat ősszel érdemes elültetnünk, de még a kora tavasz is megfelelő időszak lehet. A sorok egymástól körülbelül 1 méterre legyenek, a tövek is 80-100 cm körül helyezkedjenek el egymástól.

A sarjakat jól áztassuk be, hogy a gyökérzete kellően meg tudja szívni magát vízzel és biztosabb legyen a sikeres ültetés. A talajt lazítsuk meg 40 cm mélyen és ássunk kb. 40×40 cm alapterületű és ugyanilyen mély gödröt. A gödör aljára helyezzünk komposztot vagy trágyát, hogy a megfelelő tápanyagokat biztosítsuk a málnasarjaknak.

Amennyiben konténeres málna töveket vásároltunk, az ültető gödör területe és mélysége a konténer méretének kétszerese legyen.

Őszi ültetés esetén a málnatöveket 15-20 cm magasan, míg a kora tavaszi ültetésnél kb. 10 cm magasan vágjuk vissza.

málna fajták

A málna gondozása, a málna metszése

A málna igényei

Ezek a csodás, vitaminban gazdag gyümölcsöt hozó vesszők sekélyen gyökereznek, ezért fontos, hogy a későbbiekben ne sértsük meg a gyökérzetét a talajkörüli munkák során.

AJÁNLOTT:  A fokföldi kankalin gondozása

Bár a málna szárazságtűrő és kedveli a meleg helyeket, vízigénye magas. Folyamatos öntözést igényel, hogy a vesszők és a termések megfelelően fejlődhessenek. Figyeljünk a folyamatos öntözésére és ne hagyjuk, hogy kiszáradjon a földje. A pangó vizet azonban nem tűri, ezért laza, jó vízáteresztő talajba ültessük el.

Fontos a gyommentesítés, hogy ne szívják el a nedvességet és a tápanyagot a málnák elől. Azonban óvatosan kapáljunk körülötte, mert a málnák gyökérzete sekélyen helyezkedik el és könnyen megsérthető.

A málna metszése

A másik fontos gondozási terület a metszés. A megfelelő, bő és egészséges terméshez a metszés elengedhetetlen.

Az egyszer termő málnák metszésére évente egyszer van szükség. Nyáron, a termést követően a letermett vesszőket metsszük ki tőből, mert ezek, a már egyszer termő vesszők a következő évben már úgysem hoznak újabb termést, valamint elősegíthetik a kártevők szaporodását. Az új, kihajtott vesszőket ne metsszük meg, érdemes karóra futtatni őket. Fontos, hogy ha látunk gyenge vagy beteg sarjakat, azokat is metsszük ki tőből.

A folyton termő málnák esetében attól függ, hogy évente egyszer vagy kétszer metsszük, hogy hányszor szeretnénk betakarítani a gyümölcseit. Ha csak nyár végén, akkor érdemes télen az összes vesszőt a talajszint közelében visszavágni, majd tavasszal az új, kihajtott sarjakat meghagyni. Ha látunk gyenge vagy beteg sarjakat, azokat is metsszük ki tőből.

Amennyiben évente kétszer szeretnénk szüretelni, akkor télen elég csak megritkítani a vesszőket. Távolítsuk el a beteg, gyenge vesszőket.

málna gondozása

Málna fajták

Két csoportba sorolhatjuk a málnákat. A nyári málnákra, melyek évente egyszer, júniusban teremnek és az őszi málnákra, amelyek ősszel és nyáron is képesek teremni.

Egyszer termő, nyári málnák:

Black Jewel fekete málna: Nagy, fekete színű gyümölcsei vannak, melyek gazdagok antioxidánsban. Középerősen növekszik, bőven terem.

AJÁNLOTT:  A futómuskátli gondozása

Fertődi zamatos málna: A málnák érésére júliusban és augusztus elején számíthatunk. Gyümölcsei gömbölydedek, középnagy nagyságúak és zamatos, édes-savanykás ízűek. Leginkább friss fogyasztásra termesztik. Erős növekedésű, bőségesen terem.

Mallin Exploit: Június végétől július végéig számíthatunk terméseire. A gyümölcsei nagyok, kellemesen édeskés ízűek. Hamar túlérik, ezért gyakran kell szedni. Bőségesen sarjadzik, erős növekedésű.

Tulameen málna: Már május végétől számíthatunk a málnatermésekre. Nagy, hosszúkás alakúak és középpirosak a gyümölcsei. Kemény húsú, bőtermő. Enyhén fagyérzékeny.

Kétszer termő málna fajták:

Polka málna: Július közepétől terem. Gyömölcsei nagyok, megnyúlt kúp alakúak. Sötétpiros, ízletes. Bőtermő, betegségeknek ellenállóbb, mint a többi faj.

Bliss málna: Nagy méretű, enyhén megnyúlt kúp alakúak piros gyümölcsei. Húsa kemény, friss fogyasztás mellett jó választás fagyasztásra, lekvárnak és szörpnek is.

A málna betegségei és kártevői

Sajnos a málna fogékony a kártevőkre és betegségekre, ezért ezeket érdemes megelőzni vagy korán kezelni. A leggyakoribb betegségeket és kártevőit soroljuk fel, de számos egyéb figyelhető meg.

Málnamozaik: A levelek elsárgulnak, sárgászöld foltok jelennek meg.

A hajtások elszáradása: gombás megbetegedés, mely július és augusztus közepén jelentkezik. Kékes foltok jelennek meg a hajtásokon, melyek következtében a levelek lehullanak és a hajtások el kezdenek száradni. Az ilyen hajtásokat azonnal távolítsuk el és semmisítsük meg. Érdemes a talajt is fertőtleníteni.

Szürkerothadás: a levelek szélein és a terméseken szürke rothadás jelenik meg. A levelek elfakulnak, rothadásnak indulnak. Gyorsan terjed a betegség.

Kártevői például a cserebogár, a pattanóbogár lárva, a málna gubacsszúnyog és a kis málnabogár. Előbbi kettő elleni védekezés során az imágók tojásrakását kell megakadályozni, mert a talajban lévő lárvák elpusztítása már szinte lehetetlen. A tojásrakást rendszeres talajműveléssel lehet eredményesen megakadályozni.

Képek forrása: Pixabay / Flickr, készítője liz west / Flickr, készítője Peter Stenzel