A bíbor cserszömörce gondozása

bíbor cserszömörce

A bíbor cserszömörce (Cotinus coggygria ‘Royal Purple’) egy könnyen nevelhető, viszonylag igénytelen lombhullató cserje, mely Magyarországon is őshonos. Szoliterként és sövényként is ültethető.

Nagy termetű, de lassú növekedésű. Kifejlett példányai a 3,5-4 méter magasságot érik el, körülbelül 6-8 év alatt.

Sokféle talajt tolerál, ültethetjük tápanyagban szegény, sziklás vagy homokos közegbe is. A talajt tekintve egyedül az a fontos, hogy jó vízelvezető legyen, mivel a pangó vizet nem tűri!

Terebélyes bokor, melynek nagy, ovális levelei sötét, bíbor színűek, melyek a hajtástól egészen a lombhullatásig megmaradnak, nem színeződnek át az ősz folyamán se. Leveleit megdörzsölve kesernyés terpentinillat árad.

Virágzására májusban, illetve nyár elején, júniusban számíthatunk. A felhőszerű, nagy rózsaszínes terméspamacsok rendkívül jól mutatnak a bíbor levelek között. Virágait gazdagon hozza, melyekből az ősz folyamán hófehér termések fejlődnek ki.

A bíbor cserszömörce gondozása

Lassú növekedésű, így évente maximum egyszer metsszük meg, tél végén vagy kora tavasszal. Sajnos a metszés miatt egy évig nem hoz virágokat.

Erősen fényigényes növény, ezért mindenképpen napos helyre ültessük. Nem árt, ha olyan helyre ültetjük, ahol a nap tűz és legalább 8 órát süt.

Szárazságtűrő, így a kifejlett cserszömörcéknek az öntözésére is csak a nyári, hosszú szárazságban van szükségük, egyébként a csapadékból elég vizet kapnak. A fiatal cserjéket hetente öntözzük meg.

A bíbor cserszömörce ültetése

Jól viseli a száraz és meleg körülményeket, így ültessük napos helyre. Az ajánlott ültetési időszak a tavasz és az ideális tőtávolság 60-80 cm. Nem kell a földjét trágyázni.

AJÁNLOTT:  Az amarillisz ültetése és pihentetése

Képek forrása: Flickr, készítője Leonora (Ellie) Enking (CC BY-SA 2.0) / Flickr, készítője Olive Titus (CC BY-SA 2.0)