A japánbirs gondozása

japánbirs gondozás

A japánbirs (Chaenomeles) egy igénytelen, de gyönyörű díszcserje, amely tavasszal, a lombfakadás előtti időszakban gyönyörű élénk piros színű virágjaival a kertünk ékköve lehet.

A rózsavirágúak (Rosales) rendjébe tartozik, azon belül pedig a rózsafélék (Rosacease) családjába. Japánból a 19. században került be Európába

A japánbirs egy lombhullató, széles cserje, melynek gyökerei nem a talaj közelében, hanem mélyebben terülnek el. Magassága általában 1 méter körül alakul. Koronája sűrű, szétterülő, ágai pedig tövisesek. Levelei élénk zöldek és fényesek.

A nyár végére, ősz elejére beérő termései ehetők, de nyersen nem ajánlott a fogyasztásuk, mivel a sárga színű, kellemes illatú körte alakú termései kemények és keserűek.

japánbirs termése

A japánbirs növekedése lassú, ezért a metszése nem kötelező, csak abban az esetben ajánlott, ha a formáját karban akarjuk tartani vagy egyes ágai elszáradtak.

A japánbirs ültetése

Az éjszakai fagyok elmúltával egészen őszig bármikor ültethető. Ha többet is ültetünk, egymástól legalább 50 centiméterre ültessük el a töveket.

Tápanyagdús, jó vízelvezető talajt kedveli. Az ültető gödörbe szórjunk trágyát vagy komposztot, majd arra egy kis földet és úgy ültessük bele a cserépből kiemelt növényt.

Az ültetése után öntözzük rendszeresen.

japánbirs gondozása

A japánbirs gondozása

Napfényigénye magas, ezért érdemes napos helyre ültetni, de a félárnyékos helyen is megél. A nagyobb árnyékot vető fák alá ne ültessük.

Vízigénye közepes. Fiatal korában érdemes rendszeresen öntözni, de 1-2 év elteltével elég a szárazabb időszakokkor megöntözni.

AJÁNLOTT:  Illatos bangita (Viburnum carlesii) gondozása

A japánbirs szaporítása

A japánbirs szaporítható magvetéssel is, de érdemes zölddugványozással szaporítani május végén, június elején.