A fokföldi kankalin gondozása

fokföldi kankalin

A fokföldi kankalin vagy másik ismert nevén a bolyhos napfénykóró (Streptocarpus saxorum) egy mutatós dísznövény, mely márciustól egészen őszig hozza virágait. Őshazája a Dél-Afrikai hegyvidék.

A fokföldi kankalin virágai tölcsér alakúak és többféle színben és mintázatban is megcsodálhatjuk őket. A virágok leggyakrabban lilák és kékek, de megfigyelhetünk rózsaszín vagy fehér színűeket is. Szépségét kiemelik a virágok közepén lévő sötét foltok vagy csíkok.

Sötétzöld, hosszú és redős levelei a kankalinéhoz hasonló, de vele nem áll rokonságban. A csuporkafélék családjába tartozik, ahová például a fokföldi ibolyát is sorolják.

Mérete fajtól és a növekedési körülményektől függ. Általában 15-30 centiméter magasra nőnek. A virágok is változó méretűek, általában 2-5 centiméter átmérőjűek.

A fokföldi kankalin gondozása

Egész évben világos helyet igényel és mivel fényigénye magas és szereti a napsütést, helyezzük az ablak közelébe. Ugyanakkor olyan helyre tegyük, ahol közvetlenül a tűző nap nem éri, mert arra érzékeny.

Párás környezetet kedveli, ezért időnként érdemes vízzel permetezni.

Rendszeres öntözést igényel, érdemes lágy vízzel öntözni.

Tápoldatozására kéthetente kerüljön sor, kora tavasztól őszig. Télen ne adjunk neki tápoldatot, hagyjuk pihenni a növényt.

fokföldi kankalin gondozása

A fokföldi kankalin igényei

Egyenletes, 18-22 °C körüli hőmérsékleten érzi magát jól, egész évben világos helyen. A melegebb, 25 °C fokos környezetet már nem tűri jól, ilyenkor gyakran párásítsunk.

Leveleire ne kerüljön víz, öntözéskor, párásításkor sem.

AJÁNLOTT:  Hortenzia gondozása és ültetése

A fokföldi kankalin télen hűvösebb, világos helyet igényel.

Nem szükséges évente átültetni, de ha úgy döntünk, hogy eljött az átültetés ideje, akkor azt tavasz elején tegyük meg, a növekedési fázis kezdete előtt.

A fokföldi kankalin szaporítása

Szaporítása könnyen és eredményesen elvégezhető tőosztás segítségével. Levéldugványokról is könnyen szaporíthatjuk.

Képek forrása: Flickr, készítője je_wyer (CC BY 2.0) / Flickr, készítője manuel m. v. (CC BY 2.0)