A begónia egy rendkívül népszerű egynyáriként tartott dísznövény, amely eredetileg a trópusi őserdőkben található meg. Őshazája Afrika, Dél-Amerika és Ázsia. A begónia nemzetségbe több, mint 1800 faj és hibrid tartozik változatos megjelenéssel. Hazánkban a legismertebb és legelterjedtebb a kerti begónia.
A kerti begónia, másnéven a mindignyíló begónia (Begonia semperflorens) egy rendkívül alkalmazkodó, aprótermetű dísznövény, melynek virágai szinte a teljes növényt befedik.
Ültethető virágládákba, cserepekbe, de a szabad földbe is. A cserepes begóniát érdemes átültetni nagyobb cserépbe, hogy jobban tudjon fejlődni.
A kerti begónia igényei
Fényigénye rendkívül magas, ezért mindenképpen napos és világos helyre helyezzük el, de a félárnyékos helyeket is elviseli.
A talajra nem kényes, de laza és jó vízáteresztő képességű, lehetőleg tőzeges talajba ültessük el.
A rendszeres öntözést bő virágzásával meghálálja, főleg a nyári tartós melegekben figyeljünk oda, ki ne száradjon. A leveleket és a szárat ne érje állandó nedvesség, mert gombás betegségek alakulhatnak ki. Ha a levelei elkezdenek lefelé kókadni, akkor valószínűleg kevés vizet kap a növény. Azonban, ha a levelek barnulni kezdenek és puhulnak, akkor túl gyakran öntözzük.
Nyáron kéthetente érdemes tápoldatozni.
Az elnyílt virágokat szedjük le, ezáltal ösztönözhetjük a további virágzásra.
A kerti begónia szaporítása
Szaporíthatjuk magról, valamint dugványozással is. Dugványozással gyorsabb eredményt érhetünk el és mivel könnyen és jól gyökeresedik, érdemes ezt a módszert választani. Vágjunk le minimum 4 levéllel rendelkező hajtásvégeket, majd az alsó leveleit távolítsuk el róluk. Ezután már csak el kell ültetnünk őket és figyelni, hogy a földjük mindig nedves maradjon.
Kép forrása: Flickr, készítője Audrey (CC BY 2.0 DEED)