A mesevirág (Achimenes longiflora) egy rizómás évelő növény, amely az afrikai ibolyával azonos családba tartozik. Mexikóban és a trópusi vidékeken őshonos, és nyártól őszig színes, tölcsér alakú virágokat hoz.
Alacsony termetű növény, virágjait pedig több színben is megcsodálhatjuk, többek között rózsaszín, lila, piros, sárga és fehér színben is. A mesevirág gondozása egyszerű, virágjai pedig biztosan lenyűgöznek! Íme néhány tipp a sikeres a gyönyörű növény gondozásához!
A mesevirág gondozása
A virágzáshoz és a megfelelő növekedéshez meleg hőmérsékletre, világos fényre és magas páratartalomra van szüksége. Az ideális hőmérsékleti tartomány 21-24 °C, ezt próbáljuk biztosítani számára.
Érdemes az ablakhoz közel, világos helyre helyezni, de figyeljünk rá, hogy a közvetlen napfénytől óvjuk, mivel az megégetheti a leveleket és a virágokat.
A mesevirág egy könnyen gondozható növény, amennyiben megfelelő körülményeket biztosítunk számára. A legfontosabb, hogy a talaj legyen állandóan kellően nedves. Rendszeresen öntözzük a növényt, de kerüljük a túlöntözés, mivel az a mesevirág elpusztulásához vezethet.
Egy másik fontos tényező a páratartalom. A mesevirág a természetes élőhelyén magas a páratartalom, így a lakásunkban is érdemes ezt a körülményt utánozni. Érdemes hetente egyszer vízzel permetezni.
A fertőzések és kártevők megelőzése érdekében az elhalt, sérült vagy beteg leveleket és virágokat távolítsuk el mihamarabb.
Érdemes a virágzási időszakban hetente egyszer tápoldatozni.
Ősz végén kezdjük el csökkenteni az öntözést és a tápoldatozást is hagyjuk abba. Erre azért van szükség, hogy télen nyugalmi állapotba kerülhessen a növény és jövőre újra virágba boruljon. Télen az öntözést teljesen hagyjuk abba és helyezzük hidegebb, kb. 10-14 °C fokos helyre.
A mesevirág igényei
Erősen savas kémhatású talajba ültessük el. Érdemes tőzeg alapú földkeveréket választani.
Napfényben gazdag, világos helyet igényel, de a közvetlen napfénytől óvjuk.
Vízigénye magas, gyakran öntözzük, a földje legyen mindig kissé nedves.
A mesevirág szaporítása
Amikor a növény nem virágzik, és a levelek kezdenek lehullani, összegyűjthetjük a gumókat, majd elrakhatjuk őket hűvös, száraz helyre. A gumók tárolásához érdemes virágfölddel töltött edényeket használni. Ügyeljünk azonban arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz, és vékony földréteggel lefedjük őket.
Tavasszal a gumókat ültessük friss földbe. A gumókat körülbelül 1-2,5 cm mélyre ültessük el, és enyhén öntözzük meg. Néhány héten belül kihajtanak, és új leveleket és szárakat hoznak.
Képek forrásai: Flickr, készítője: Gabriel (CC BY 2.0 DEED) / Flickr, készítője: Ramesh NG (CC BY 2.0 DEED)