A cserepes orchidea gondozása és fajtái

cserepes orchidea gondozása

Ki ne ismerné ezt a gyönyörű, díszes szobanövényt? A cserepes orchidea az elmúlt évtizedekben nagyon elterjedt növény lett a virágboltokban, szupermarketekben, így már bárki könnyedén beszerezheti. Hosszú ideig gyönyörködhetünk színes virágjaiban, ha biztosítjuk számukra a megfelelő gondozást. Az orchideák a kosborok családjába tartoznak, a növényvilág egyik legnagyobb fajszámú családja az orchideák, kb. 20 ezer fajjal találkozhatunk a természetben. A legtöbb orchidea Dél-Amerikából, a trópusi őserdők mélyéről, illetve Délkelet-Ázsiából származik.
A trópusi fajok Hollandián és Belgiumon keresztül jutottak el Európa többi országába. Szereti a párás, félárnyékos közeget, a természetben legtöbb faj a fákon él, de nem parazitaként. Vagyis nem vesznek el tápanyagot a fáktól, csak tartó növényként használják.

Fajtái

  • Legismertebb orchidea a lepkeorchidea
    A levelei sötétzöldek és kerekded formájú, egy vagy kettő virágszára erős és magasra törő. Ezeken a szárakon hozza színes virágjait a lepkeorchidea, amiben akár 3 hónapig is gyönyörködhetünk. Virágzása történhet tavasszal, nyáron, ősszel, de megfelelő gondozás mellett akár télen is. Fényigénye átlagosnak mondható, félárnyékos ablakpárkányon is eléldegél, de ne tegyük ki közvetlen napfénynek a virágot, ettől a levelei megsárgulnak, lehullanak. A lepkeorchidea a szélvédett, meleg helyeket szereti, de ne tegyük fűtőtest közelébe, azt nem bírja. Szobahőmérsékleten nagyon jól érzi magát.
    Locsolása kétféleképpen történhet, vagy felülről öntözzük a földjét, vagy beáztatjuk 1-2 órára a cserepét, aztán hagyjuk, hogy merítés után kicsöpögjön belőle a felesleg. Permetezni csak óvatosan lehet vízzel, hisz a levelei könnyes gombás fertőzést kaphatnak.
    Plusz tipp, hogy a cserépalátétbe szórhatunk sódert, ezt meglocsolva, folyamatosan biztosítjuk neki a nedves közeget.
    Kétévente célszerű átültetni speciális orchidea virágföldbe. Szaporítása sarjleválasztással történik.
    Azonban számos kártevő megtámadhatják a lepkeorchideát, ha nem megfelelően gondozzuk. Túlöntözés esetén gombabetegség alakulhat ki, a nem megfelelő párásítás, illetve száraz levegőn tartás miatt pedig a pajzstetvek támadhatják meg. A bimbó hullás mögött a túl sötétben való tartás, a közvetlen huzat érés, valamint a fűtőtest közelében való elhelyezés állhat. Figyeljünk rá, hogy a földje ne száradjon ki, mivel sajnos a vízhiány miatt is lehullhat a virágbimbó.
AJÁNLOTT:  Jácint gondozása

  • A második legismertebb cserepes orchidea a csónakorchidea.
    Ázsia trópusi vidékein őshonos fajta, amit nem csak cserépben árulják, hanem vágott növényként is, ugyanis virágai nagyon sokáig szépek maradnak.
    Nagyon kedveli a napos, meleg környezetet, nyáron akár teraszon is tarthatjuk, hűvösebb éjszakákon célszerű bevinni. A közvetlen tűző napot azonban ő sem kedveli, virágjai kifakulhatnak és levelei lehullhatnak.
    Nagy a vízigénye, tavasszal, nyáron célszerű kétnaponta öntözni, tápigénye is magas, így érdemes havi egyszer tápoldatozni. A megfelelő páratartalom miatt nagy melegben kora reggel a rendszeres permetezés is szükséges lehet. Szintén 2 évente célszerű átültetni. Szaporítása álgumókkal történik.
    Megtámadhatja a takácsatka és különféle vírusos betegség is, utóbbi esetében sárga foltok jelennek meg a levelén, ezellen nincs ellenszer, csak a megelőzés.

  • Az árvácskaorchidea nevét onnan kapta, hogy nagyméretű levelei hasonlítanak a hazánkban is ismert árvácskára. Különlegessége a többi orchideához képest, hogy virágjainak finom, kellemes illata van. Dél-Amerikában őshonos fajta, amit sajnos hazánkban növényházakban nevelnek, nem minden faj alkalmas a szobai körülményekhez. Ha mégis megpróbáljuk otthon tartani, figyeljünk arra, hogy nagy a páraigénye, rendszeres tápoldatozást és öntözést igényel. Kellemesen meleg, nem tűző napra tegyük. Évente ültessük friss orchidea földbe. Leveleit sajnos könnyen megtámadhatják meztelencsigák, és érzékeny a szártőrothadásra, amit gombaölő szerrel kezelhetünk.

Néhány érdekesség az orchideákról

Neve a görög orchid szóból ered, aminek jelentése here, régen azt hitték az emberek, hogy növeli a férfiasságot. A cserepes orchideát a virágok királynőjének is nevezik, szimbolikus jelentése a gazdagság, szépség megtestesítője.

AJÁNLOTT:  Magnólia gondozása és igényei