A hóvirág (Galanthus) az amarilliszfélék növénynemzetségébe tartozó hagymás, évelő virág, melyből 21 fajt tartanak nyilván. Szokás a tavasz hírnökeként is nevezni, hiszen már januárban elkezdődik virágzása, amely akár márciusig is eltart. Bár kisméretéből arra következtetnénk, hogy egy törékeny növény, valójában rendkívül ellenálló, hiszen már a hótakaró alatt elkezd kibújni a földből, s a fagyok sem tántorítják el attól, hogy elsőként törje meg a tél kopárságát szép zöld leveleivel és fehér virágjaival. Minden hagymából 2-3 zöld színű levél nő, a szár kocsányán pedig kizárólag egy virág található meg.
A hóvirágok 10-20 centiméteres magasságúra nőnek meg, leveleinek szélessége 5-10 mm. A természetben leginkább nedves lomboserdőkben, bükkösökben, patak- és folyómenti erdőkben találkozhatunk velük, főleg csoportokban. Magyarországon egyedül a kikeleti hóvirág az őshonos, 2017-ben az év vadvirágának választották.
Ültetése
A hóvirág olyan helyen érzi jól magát, ahol a talajban egész évben talál valamennyi nedvességet, ezért főleg a lombhullató fák alatt, az árnyékban figyelhető meg.
Ha hóvirágot szeretnénk ültetni, akkor érdemes azt csoportosan megtenni, azaz egy helyre legalább 6-8 hagymát eldugni. Az ültetésre csak ősszel kerülhet sor, ezért figyeljünk rá, hogy a hagymák ne száradjanak ki az ültetés időpontjáig. Érdemes lombhullató fák alá, cserjék közelébe, árnyékba ültetni, hogy nyáron se legyen kiszáradva a hagymák földje. Ültetés előtt érdemes a talajt komposzttal vagy trágyával összekeverni, hogy tápanyagdús talajt biztosíthassunk a hóvirágnak. Ha megtaláltuk az ideális helyet, akkor ássunk körülbelül 15 centiméter mélyre és helyezzük a gödörbe a hagymákat. A hagymák földdel való betakarása után locsoljuk meg őket.
Szaporítása
A hóvirág nagyon szapora, ezért érdemes a hagymáit szétvenni és akár a kertünk más részére is elültetni. A levelek elszáradása után szedhetjük fel óvatosan a hagymákat, majd választhatjuk szét őket. A hóvirágot magról is szaporíthatjuk, ebben az esetben hagyjuk a növényt beérni, majd szedjük le a magjait. Válasszunk ki nekik megfelelő helyet, majd kb. 1 cm mélyre szórjuk el a magjait és locsoljuk meg őket.
Gondozása
A hóvirág nem igényes növény, így gondozásra sincs szüksége. Védett növény, egyetlen egy szál letépését is pénzbírsággal büntetik, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
Főbb fajok
Pompás hóvirág: Nagy termetű, 20-25 centiméter magasra is megnőhet. Novemberben hajt és már december végén virágzik. Levelei szélesek és szürkészöldek.
Redőslevelű hóvirág: Kocsánymagassága kb. 20 centiméter, február végén – március elején virágzik. Levelei zöldek, a főbb erek mentén hajtogatottak, innen kapta a redőslevelű elnevezést. Magról jól szaporodik, de hazánkban csak az Alcsúti Arborétumban él.
Levantei hóvirág: A Földközi-tenger keleti partvidékén, Libanon, Szíria és Törökország délkeleti hegyvidékein él. Leginkább a pompás hóvirághoz hasonlít, de levelei mindig élénkzöldek.
Kikeleti hóvirág: Magyarország egyetlen őshonos hóvirág faja, 2017-ben az év vadvirágának választották Magyarországon. Hagymája rendkívül mérgező.
Forrás: Wikipedia