A hunyor gondozása és ismertetője

hunyor

A hunyor (Helleborus) a tavasz egyik első hírnöke a hóvirág mellett. Virágai már télen, akár karácsony környékén is megjelenhetnek. Őshazája többek között a Balkán-félsziget és Közép-Európa. Magyarországon 3 faja őshonos: a kisvirágú hunyor, az illatos hunyor és a pirosló hunyor. Mind a három faj védett. A boglárkafélék családjába tartozik ez a szép virágzatú évelő növény. Fontos, hogy a növény minden része erősen mérgező!

A hunyor megjelenése

Magassága 30-50 cm között alakul, ritkás, szellős bokrot képez. Levelei mélyen szeldeltek és fényesek. Virágai csésze alakúak, szirmai lefelé konyulnak. Közepén nagy, sárga színű porzók figyelhetők meg. A virág színe lehet fehér, vörös, kék és zöldes árnyalatú is.

A hunyor gondozása és igényei

A hunyor egy igénytelen növény, így sok tennivalónk nincs vele. Érdemes meszes talajba és félárnyékos helyre ültetni.

Öntözni nyáron nem kell, mert ilyenkor pihenő időszakban van. Még akkor sem kell megöntözni, ha nagyobb szárazság van.

A hunyor télálló, de nagyobb fagyok esetén érdemes takarással védeni a növényt.

A kártevőkkel és a betegségekkel szemben ellenálló, azonban érdemes megelőzni a levélfoltosságot, mert az a növény elpusztulásához vezethet. Ezért érdemes a régi, elszáradt, esetleg a már beteg leveleket mielőbb eltávolítani. A gombás megbetegedést a túlöntözés elkerülésével és a laza, vízáteresztő talajjal tudjuk megelőzni.

AJÁNLOTT:  A krókusz (sáfrány) gondozása

A hunyor szaporítása

Magvetéssel és tőosztással is szaporítható, de a hunyor esetében az előbbi a jobb megoldás. A hunyor rendkívül érzékeny a gyökérzet megbolygatására, nem viseli jól a tőosztást.

A korzikai hunyor (Helleborus argutifolius)

korzikai hunyor

Ez a tél végétől egészen a nyár elejéig erősen virágzó hunyor Korzikán és Szardínián honos. Nagy, lelógó virágai akár az 5 cm szélességet is elérhetik. Gyorsan növekvő faj, akár 60 cm magasra és ugyanilyen szélesre is megnő. Évelő és örökzöld növény, 4-5 éven át számíthatunk csodás virágaira. Levelei erősen fogazott szélűek és világoszöldek.

Félárnyékos helyen, lúgos és jó vízáteresztő talajban érzi jól magát, de egyéb helyeken is megél.

Vízigénye átlagos.

A fekete hunyor (Helleborus niger), karácsonyi rózsa

fekete hunyor

Dél- és Közép-Európa hegyeiben őshonos növény, melyet karácsonyi rózsaként is emlegetnek. Télen virágzó, örökzöld évelő növény. Alacsony termetű, erősen mérgező virág.

Legjobb, ha árnyékos helyre ültetjük, humuszban gazdag, jó vízáteresztő talajokat kedveli. Földje mindig legyen kicsit nedves.

Virágai nem fekete, hanem fehér színűek, melyek idővel rózsaszínesre színeződnek.

Az illatos hunyor (Helleborus odorus)

illatos hunyor

Magyarországon őshonos, alacsony termetű évelő növény. Minden része mérgező, védett. A Mecsekben és a Dél-Dunántúli erdőkben található meg hazánkban.

Virágai nagyméretűek és zöldek, márciustól számíthatunk a virágzásukra.

Félárnyékos, védett helyekre érdemes ültetni, ahol a talaj jó vízáteresztő. A földje legyen mindig kicsit nedves.

Képek forrásai: Pixabay / Flickr, készítője Leonora (Ellie) Enking / Flickr, készítője Peter Stenzel / Flickr, készítője Motohiro Sunouchi

AJÁNLOTT:  Hortenzia gondozása és igényei