A húsvéti kaktusz gondozása

húsvéti kaktusz gondozása

A húsvéti kaktusz (Rhipsalidopsis) Dél-Amerika, azon belül leginkább Brazília trópusi erdeiben őshonos epifita kaktuszfaj. A húsvéti kaktusz őshazájában epifita növény, azaz nem a talajban, hanem más növények ágain él.

Levelei húsosak és laposak, amelyeknek a széle hullámos. Színe sötétzöld, de lehetnek lilás vagy bordó árnyalatúak is.

Csillag alakú virágjaira tavasztól a nyár elejéig számíthatunk. Élénk színű virágjai lehetnek pirosak, rózsaszínek, narancssárgák vagy fehérek is. A virágok nagysága 2-5 cm.

Hazánkban a leggyakrabban árusított fajták a piros virágú Rhipsalidopsis gaertneri, a rózsaszín virágú Rhipsalidopsis rosea, valamint a kettő keresztezéséből létrejött Rhipsalidopsis × graeseri.

A húsvéti kaktusz gondozása és igényei

A húsvéti kaktusz egy közepes vízigényű növény, azaz a növekedési időszakában (tavasztól-őszig) rendszeresen kell öntözni. Azonban fontos, hogy a talaj ne legyen pangó vizű, mert az árt neki. Akkor érdemes megöntözni, ha a talaj felső felszíne kissé már száraz. A téli pihenőidőszakban kevesebb vízre van szüksége.

Fényigénye magas, de a tűző naptól óvjuk.

Jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag földbe ültessük el. Célszerű kaktuszföldbe ültetni.

Az ideális hőmérséklet 18-24 °C fok, a hideg megviseli és akár a növény elpusztulását is okozhatja.

Szereti a párás levegőt, ezért néha célszerű párásítani a levegőt körülötte. A növény cserepét tehetjük kavicsos tálcára is, amibe vizet öntünk, így folyamatosan nagyobb páratartalmat tudunk neki biztosítani.

Tavasszal, illetve nyáron érdemes havonta egyszer tápoldatozni kaktuszok számára elkészített tápoldattal. Átültetésre 2-3 évente szüksége van, ezt a virágzás után tegyük meg.

AJÁNLOTT:  A cserepes bromélia gondozása és szaporítása

Metszeni nem kell, de az elnyílt virágokat érdemes eltávolítani nem csak esztétikai szempontból, hanem így ösztönözhetjük a további virágzásra is.

A húsvéti kaktusz szaporítása

A húsvéti kaktuszt könnyen és eredményesen szaporíthatjuk hajtásdugványozással. Amint a virágzás véget ért, vágjunk le pár szártagot, majd 1 napig hagyjuk állni. Ezután tegyük virágföldbe és helyezzük meleg, világos helyre őket. Folyamatosan tartsuk nedvesen a földet. 2-3 hét alatt meggyökeresedik és átültethetjük.

A húsvéti kaktusz kártevői

A húsvéti kaktuszt többek között károsíthatják a pajzstetvek, a gyapjas tetvek és a takácsatkák is.

  • Pajzstetvek: Apró, barna színű rovarok, amelyek a levelek nedvével táplálkoznak.
  • Gyapjas tetvek: Fehér, vattaszerű rovarok, amelyek a levelek hónaljában telepednek le.
  • Takácsatkák: Apró, pókszerű lények, amelyek a levelek fonákján élnek.

Védekezés a kártevők ellen: A kártevők elleni védekezés legjobb módja a megelőzés. A növényt tartsuk jó kondícióban, és rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincsenek-e rajta kártevők. A húsvéti kaktuszt tartsuk jó vízáteresztő képességű talajban. Ne öntözzük túl és tartsuk távol a huzattól és a hidegtől. Rendszeresen ellenőrizzük a növényt, hogy nincsenek-e rajta kártevők.

Ha már megjelentek, érdemes kezdetben természetes módszerekkel próbálkozni, például neem olajjal vagy szappanos vizes permetezéssel. Ha nem segít, rovarölő szerekkel írthatjuk ki őket.

Képek forrása: Kor!An (Андрей Корзун), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons