A kristályvirág (Delosperma)

Kristályvirág

A kristályvirág vagy délvirág egy csodás évelő pozsgásnövény, mely Dél-Afrika hegyvidéki, sziklás területein őshonos. Méretét tekintve egy alacsony növény, magassága rendszerint 10 cm alatti. Sűrű, jól elágazó hajtásai vannak, melyek összefüggő szőnyeget képeznek.

Levelei középzöldek, puhák, hengeralakúak és húsosak, itt tárolja a növény a nedvességet. A leveleken csillogó pöttyök figyelhetők meg, melyek a kristályok csillogására emlékeztetnek, erről kapta a virág a nevét is.

A kristályvirág virágzására májustól számíthatunk egészen szeptemberig. Nagy, élénk színű virágai szinte teljesen beborítják a növény zöld felületét, egyenként körülbelül 3-4 cm nagyságúak.

Leggyakrabban a bíborvörös délvirággal és a sárga délvirággal találkozhatunk.

Gondozása egyszerű, így a kezdő kertészek számára is egy kíváló sziklakerti növény. Ellenálló és jó a tűrőképessége. Húsos levelei miatt jól bírja a szárazságot és a meleget és megél tápanyagban szegény talajon is. Kúszó habitusa miatt egész nagy felületeket képes beborítani a zöld leveleivel és élénk színű, nagy virágaival.

Virágai formájuk, élénk színük és a növény nagyságához képest nagy méretük miatt különlegesek és szemet gyönyörködtetőek. Fajtától függően változó színűek lehetnek, de általában élénk rózsaszín, bíbor, sárga vagy narancssárga színben csodálhatjuk meg őket. A csodás virágok vonzzák a méheket, a pillangókat és más beporzó rovarokat.

A kristályvirág virágzása általában a nyár folyamán, júniustól augusztusig tart, de az időjárástól függően az első virágok akár korábban, tavasszal is megjelenhetnek és a virágzás szeptemberig is eltarthat.

A kristályvirág virágai különleges színekkel és formákkal gazdagítják a kertet vagy a teraszt. Ezek a látványos virágok egy kis trópusi hangulatot csempészhetnek a kertbe, miközben könnyen kezelhető és sziklakertekben is szépen mutatnak. A virágok rendszeres metszése és elszáradt részeik eltávolítása segít a növény szép és virágzó állapotának fenntartásában.

TARTALOMJEGYZÉK

AJÁNLOTT:  A japánbirs gondozása

A kristályvirág igényei

Laza, jó vízelvezető talajba ültessük, biztosítsunk számára köves, enyhén meszes talajt.

A kristályvirág Dél-Afrikai növényhez híven szereti a napfényt, ezért napos helyre ültessük, ahol a napfény naponta legalább 6-8 órát éri. Közvetlen napfényre ültessük el, mert így tud megfelelően fejlődni és a virágait is csak a teljesen napos helyeken nyitja ki teljesen. A félárnyékos, árnyékos helyeken kevesebb virágot hoz és gyengébb is lehet a növény.

Vízigénye alacsony, jól tűri a szárazságot. Ügyeljünk rá, hogy ne öntözzük túl, mert az károsítja a növényt.

Az elszáradt virágokat érdemes lecsípni a növényről.

A kristályvirág szaporítása

A kristályvirág szaporítása többféle módon is történhet. Elvethetjük magjait, szaporíthatjuk dugványozással vagy tőosztással is.

A magról történő szaporításhoz először gyűjtsük össze a már megérett, száraz magokat, majd egy cserepet töltsünk meg jó vízelvezetésű földdel. Szórjuk el a magokat a felszínén, majd kicsit nyomkodjuk bele. Fontos, hogy ne lepje el a föld, mert akkor nem tudnak kicsírázni. A földet öntözzük meg úgy, hogy a magokat ne sodorja lejjebb a vízsugár és tartsuk folyamatosan nedvesen a földet. Rakjuk napos helyre a cserepet.

Dugványozással történő szaporításhoz válasszunk egy egészséges hajtást, majd vágjuk le úgy, hogy kb. 5-8 cm hosszú legyen. Az alsó leveleket távolítsuk el, majd a hajtás alsó végét lehetőség szerint mártsuk gyökereztető hormonba. Ez a lépés kihagyható, de segít a sikeres szaporításban. Ültessük el a dugványt jó vízelvezető, laza talajba, majd tartsuk nedvesen a földjét. Közvetlen napfényre helyezzük.

AJÁNLOTT:  Üvegházi molytetű, azaz a házi liszteske - védekezés

A kristályvirág teleltetése

A kristályvirág évelő növény, évről-évre kihajt, de a nagyobb téli fagyokkor érdemes lombtakarással védeni. A hidegebb éghajlaton érzékeny a fagyra, ezért megfelelő védelemre van szüksége. Az éjszakai fagyok megjelenésekor takarjuk be falevelekből álló réteggel a növényt, így a gyökereit megvédhetjük a nagyobb hidegektől. A hideg időszakokban egyáltalán ne tápoldotozzuk.