A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) a kutyatejfélék családjába tartozik, és Közép-Amerikában, főleg Mexikóban őshonos. Ott akár négy méter magasra is megnőhet, de nálunk szobanövényként tartják, és általában 10-40 cm közötti magasságot ér el.
A növényt nem a virágai, hanem a színes fellevelei teszik vonzóvá, amelyek csillag alakban helyezkednek el a növény tetején. A fellevelek színe változhat piros, rózsaszín, fehér, sárga, bordó vagy cirmos árnyalatokban, de a piros színben jellemző. A valódi virágok a fellevelek között találhatók, és apró, sárga, porzószerű képződmények.
A mikulásvirág a karácsonyi időszak jelképévé vált, mivel a piros és zöld színei illeszkednek az ünnepi dekorációhoz.
A mikulásvirág gondozása
A mikulásvirág gondozása nem túl bonyolult, de néhány alapszabályt érdemes betartani, hogy a növény egészséges és szép maradjon.
Fényigénye magas, ezért mindenképpen olyan helyre helyezzük el, ahol a nap során minél több időt éri a napfény. A tűző naptól azonban óvjuk, mert megégetheti a leveleit. Hőigénye is magas, legalább 20 fokos szobába helyezzük.
Rendszeres, mérsékelt öntözést igényel. A túl sok vagy túl kevés víz, a hideg vagy huzatos hely, a túl meleg vagy túl sötét környezet károsíthatja a növényt, és lehullathatja a leveleit.
A mikulásvirág nedve irritáló, ezért kerülni kell a szemmel, a szájjal és a bőrrel való érintkezést, különösen gyerekek és háziállatok esetében.
Ha a növényt meg akarjuk tartani a következő évben is, akkor tavasszal vissza kell vágni, és újra kell ültetni egy nagyobb cserépbe, majd nyáron ki lehet vinni a szabadba. Ősszel, amikor a nappalok rövidülnek, a növényt sötét helyre kell tenni 12-14 órára, hogy újra kialakuljon a színes fellevelezés.
A mikulásvirág szaporítása
A mikulásvirág szaporítható vízben és földben is. Legegyszerűbben dugványozással tudjuk szaporítani a növényt, ehhez tavasszal vagy nyáron vágjunk le pár hajtást a növényről.
Vízben történő szaporítás esetén tegyük a hajtásokat vízbe úgy, hogy ne lepje el teljesen őket a víz. Világos, meleg helyre helyezzük, majd, ha megjelentek a gyökerek, akkor ültessük őket óvatosan virágföldbe.
Földben történő szaporítás esetén tegyük a hajtásokat földbe. A földjüket gyakran öntözzük és biztosítsunk magas páratartalmat.
Kép forrása: Flickr, készítője Jorge Elías (CC BY 2.0 DEED)