A nagyvirágú tárnicslonc (abélia) gondozása

nagyvirágú tárnicslonc

A nagyvirágú tárnicslonc (Abelia x grandiflora) egy rendkívül mutatós félig örökzöld díszcserje, köszönhetően az ágait sűrűn borító sötétzöld, fényes leveleinek és a rengeteg apró fehér vagy halvány rózsaszín virágjainak. Virágjai 4-5 szirmot tartalmaznak, tölcsér alakúak és édes illatot árasztanak, ezáltal vonzzák a beporzókat. Levélzete ősszel sárgássá vagy bíborosra színeződik. A kifejlett abélia másfél, két méter magasra nő meg, szélessége szintén kb. 1.5 méter körül várható. Félörökzöld cserje, virágzása nyár végén, ősszel történik.

A már telepített nagyvirágú tárnicsloncok rendkívül könnyen gondozhatók és nem igényelnek különösebb karbantartási munkálatokat.

Ültetésére a kora tavasz vagy kora ősz a legjobb, amikor a hőmérséklet enyhe, se nem túl meleg, se nem túl hideg. Fontos, hogy jó vízelvezető talajba ültessük el és olyan helyet keressünk neki, ahol nem árnyékolják le egyéb cserjék és fák, hiszen szereti a napsütést. Bár részleges árnyékban is virágzik, de az élénkebb lombszín és a nagyobb virágzás érdekében lehetőleg teljes napfényben tartsuk. A jó vízelvezető talaj mellett érdemes ültetés előtt komposzttal kiegészíteni a talajt, mivel a megfelelő növekedés és az erőteljes virágzáshoz szükségük van a szerves anyagokban gazdag talajra. A talaj pH értéke enyhén savas vagy semleges legyen. A lúgos talajt nem toleráljak!


Bár az abélia szárazságtűrő, érdemes a nyári melegben hetente egyszer vagy kétszer alaposan megöntözni őket.

Érdemes az alaktartása miatt néha megmetszeni. A metszéshez a legjobb pillanat a virágzást követően jön el.

AJÁNLOTT:  Babérmeggy gondozása és igénye

Szaporítani dugványozással lehet. Zölddugvánnyal kora nyáron, félfás dugvánnyal késő nyáron. Metsszünk le egy kb. 15 centiméteres ágat, majd távolítsuk el róla az alsó leveleket. Jó vízelvezető, szerves anyagokban gazdag földbe tegyük. Ügyeljünk rá, hogy a talaj mindig nedves maradjon. A gyökereknek 1-2 hónapon belül kell kialakulniuk.

Képek forrásai: Flickr, Bri Weldon, Flickr, Bri Weldon