A nárcisz gondozása és ismertetése

nárcisz gondozása

A nárcisz gondozása

A nárciszokat (Narcissus) az Amaryllis családba (Amaryllidaceae) sorolják. A nemzetség 30-40 fajt foglalt magába, de a 18. században megkezdődött a nemesítése Európában, ezzel további fajok jelentek meg, így mintegy 24 ezer fajta (hibrid) feltételezhető.

Eredete

A vadon élő fajtájának őshazája Délnyugat-Európa és Északnyugat-Afrika. Természetes élőhelyük világos erdők, rétek és sziklás hegyoldalak.

A legismertebb és legelterjedtebb nárciszfaj minden bizonnyal az élénksárga nárcisz, amit sárgatrombita nárcisznak is neveznek, botanikai neve pedig Narcissus pseudonarcissus.

Felépítése

A nárcisz évelő, lágyszárú hagymás növény. A hagymákból tavasszal általában három-négy egyenes, keskeny levél sarjad ki, teljesen kifejlett állapotban ezek általában túlnyúlnak a virágszáron.  Elérheti a növény az 50-60 cm magasságot is.

Virágja

Virágja két különböző részből áll, a főkoronából illetve hat külön sziromból. A nárcisz éppúgy, mint a tulipán és a jácint, nagyon finom illatot áraszt virágzáskor. A virág színe a fehértől a sárgán át a narancssárgáig terjed.

A kiskertekben a virágzása időjárástól függően februártól májusig tart. Van azonban néhány vadon élő faj, amely ősszel vagy télen virágzik.

Igénye

A nárcisz igen népszerű tavaszi virág, amelyeket előszeretettel ültetnek kerekbe, sziklakertekbe, balkonládákba, cserepekbe. Bármilyen normál kerti talajban jól érzi magát, szereti a napfényes helyeket. Különböző más hagymásnövénnyel jól érzi magát, mint a krókusszal, hóvirággal, jácinttal és a tulipánnal.

Ültetése

A nárcisz hagymáit lehetőleg szeptemberben ültessük el, de mindenképp a fagyok beállta előtt. Ha ősszel időben elültetjük, egy erős gyökérzetű hagymát kapunk, ami jobban túléli a súlyos fagyos időszakokat, mint a később ültetett példányok.

A hagymák ültetési mélysége 10-15 cm, az ültetési távolság pedig 12-15 centiméter legyen. Ha a talaj túlságosan agyagos lenne, keverhetünk hozzá egy kis homokot, de a nárcisz nem olyan érzékeny a nedvességre, mint a legtöbb más hagymás virág. Ősszel gyorsabban gyökeret is eresztenek, ha az ültetés után alaposan meglocsoljuk a hagymákat.

AJÁNLOTT:  Babérmeggy szaporítása

Ahogy láthatjuk, a nárcisz elég gondozásmentes virág. Pár tippet azért mutatnánk, hogy minél tovább kertünk ékessége maradhasson.

  • A talajt ne hagyjuk túlságosan kiszáradni
  • Virágzás után távolítsuk el a szárakat, mielőtt a maghüvelyek kifejlődnek, mert ez gyengítheti a növényt és lerövidítheti élettartalmát
  • Virágzás után csökkentett foszfáttartalmú műtrágyával lássuk el
  • A levelét nem szabad visszavágni, a benne levő tápanyag a hagymákban elraktározódhat újból
  • Kora tavasszal, amikor a kis levélkék megjelentek, koposzttal láthatjuk el a nárciszt
  • Ha a nárcisz már nem virágzik, vegyük ki a földből a hagymát, vágjuk le róla az elszáradt leveleket, szedjük külön az új hagymákat és ültessük el

Lakásban tartása

Ki ne szeretné, hogy már kora tavasszal, sőt akár februárban színpompás virágok örvendeztessék meg? A nárciszokat nagyobb hipermarketekben, kertészetekben cserepestül is beszerezhetjük, s nevelhetjük az ablakpárkányon. Figyeljünk arra, hogy világos helyre kerüljön, s mindig nedves legyen a földje. Viszont nem szabad eláztatni, mert az a hagyma rothadásához vezethet. Virágzásának ideje így 1-2 hét is lehet, arra figyeljünk, hogy inkább hűvös helyen, mint tűzőnapon tartsuk. Ősszel kiültethetjük a hagymákat, s kertünket díszítheti tovább.

Vágott virágként vázában is gyönyörű tavaszi dekorció. A piacon vásárolt nárciszok szárvégét 1 cm magasságban vágjuk le, s így tegyük vázába, ezzel tovább maradhat lakásunk ékessége.

Kártevői, betegsége

Jellemző kártevője az úgynevezett nárciszlégy. Tojásait a növény szárára, levelére rakja le, a lárvák pedig a talajba vándorolnak, majd beleférkőznek a hagymába is. A hagymákban már kialakult levelekkel és a virágok szárával táplálkoznak. Az elfogyasztott hagyma megrohad. A fertőzött hagyma kezelése igen nehézkes, ha a fertőzést a nyár elején észrevesszük, talán akkor van esély. A szakemberek úgynevezett melegvizes kezelést javasolnak: a hagymákat vegyük ki a földből, és két órára 44 Celsius-fokos vízbe merítsük. A lárvák ekkor elpusztulnak. Ezután a hagymát hagyjuk alaposan megszáradni, és sötét, hűvös helyen tároljuk őszig. Ezután visszaültetjük őket az ágyásba.

AJÁNLOTT:  A bohócvirág gondozása és szaporítása (Mimulus)

Szerencsére a pockok a hagymáját nem szeretik, ugyanis mérgező számukra.

Gyakori betegsége sajnos a gombás fertőzés. Ha a hagyma gombás, megrohad, s ebben az esetben már nem tudjuk megmenteni, vegyük ki a földből s dobjuk ki  azonnal. Mivel a gomba évekig elvan a talajban, körülbelül öt évig nem célszerű új nárciszokat ültetni erre a helyre.

Figyelem: A nárcisz olyan anyagokat tartalmazhat, amelyek az emberre mérgezőek. A virágszárak levágásakor kiszabaduló nedv például bőrirritációt okozhat.

Kép forrása: Pixabay