A szájvirág gondozása (Columnea hirta)

szájvirág gondozása

A szájvirág (Columnea hirta) egy igényes dísznövény, mely élénk színű és trombita alakú virággal rendelkezik. Virágai leggyakrabban vörösek, narancssárgák vagy citromsárgák. Csüngő hajtásai miatt leginkább függőkosarakba érdemes ültetni.

A szájvirág gondozása nem a legegyszerűbb feladat, eléggé igényes növény. A legjobban a félárnyékos helyeket kedveli, de hozzászoktatás után a világosabb környezetet is eltűri.

A közvetlen napfényt egyáltalán nem tolerálja, mert a leveleit és a virágait is megégetheti a napfény, ezért kerüljük el, hogy ilyen helyre helyezzük. Fontos, hogy a párás, nedvesebb helyeket kedveli, a száraz helyeket nem tűri.

Leginkább a 20-25 °C fokos hőmérséklet a megfelelő számára, de a bő virágzás eléréséhez érdemes körülbelül 1 hónapra hidegebb, 15 °C fok körüli helyre tenni. Ezáltal a szájvirágnak fel tud készülni a következő nagy virágzásra.

A szájvirág gondozása

Mindenképpen savas kémhatású talajba ültessük el, hiszen ebben fejlődik a legjobban. A virágzási időszakban ne felejtsük el kéthetente tápoldatozni.

Meleg, ugyanakkor a fénytől védett helyre tegyük, ahol a megfelelő páratartalmat tudjuk számára biztosítani.

Nyáron érdemes félárnyékos helyre, például egy fényáteresztő fa alá akasztani.

Télen, a növény megfelelő pihenési ideje miatt hidegebb hőmérsékleten kell tartani, körülbelül 15 °C fokon, különben el fog maradni a virágzás. Amennyiben már megjelentek és kissé megnőttek a bimbók a növényen, vigyük melegebb és világosabb helyre.

A szárazabb időszakokban akár naponta kétszer is öntözzük, érdemes reggel és este megtenni.  A magas páratartalomról folyamatosan gondoskodjunk. Permetezzük szobahőmérsékletű vízzel, ügyeljünk rá, hogy a virágait ne érje a víz. Érdemes reggel vagy este permetezni, a napon történő permetezést kerüljük.

AJÁNLOTT:  A futómuskátli gondozása

Télen azonban csak ritkán öntözzük, a talaját hagyjuk kissé kiszáradni az öntözések között.

A szájvirág szaporítása

Tavasszal vagy nyáron könnyedén szaporíthatjuk dugványozással. Ehhez vágjunk le kb. 8 centis hajtáscsúcsokat, majd távolítsuk el róluk az alsóbb levélpárokat, így csökkentve a párolgási felületet.

Tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajba ültessük el őket, majd rendszeresen öntözzük.

A szájvirág betegségei és kártevői

A száraz, alacsony páratartalmú helyeken, valamint a hőmérséklet nagyobb ingadozásakor a levelek könnyedén lehullanak, valamint a hajtások felkopaszodnak.

Azonban a folyamatosan nedves, túlzott páratartalmú helyeken könnyen kialakulhat a szürkepenész is rajta.

Kárt okozhatnak a viaszos pajzstetvek, a levéltetvek és az atkák is.

Kép forrása: Flickr, készítője 阿橋 HQ (CC BY-SA 2.0)