A százszorszép (Bellis perennis) gondozása és szaporítása

százszorszép gondozása

A százszorszép (Bellis perennis) egy gyönyörű évelő növény, amely rengeteg legelőt és rétet díszít. Szerencsére kertünkben, illetve balkonládánkban is pompázhat ez a csodás, színes növény és gondozási igénye is alacsony.

Ismert elnevezése még a csibevirág és a bojtocska is.

Régóta ismert gyógynövény, virágzatából légúti panaszokra teát főzhetünk.

Megjelenése

Kis méretű növény, általában nem nő magasabbra 15 centiméternél. Sötétzöld és szőrös levelei méreteit tekintve aprók, formájuk hosszúkás.

Sárga közepű, négy szirmú virágjai kerekdedek és általában fehérek, rózsaszínek vagy pirosak. A virágok fészekvirágzatba tömörülnek, telt vagy félig telt virágúak.


Virágzási ideje főként a tavasz, áprilistól, de ideális esetekben akár még nyár végén is megcsodálhatjuk szép élénk színű virágjait.

Jól bírja a taposást, de a szárazságot és a kevés öntözést nem tolerálja.

százszorszép gondozása

A százszorszép igényei és gondozása

Napos, illetve félárnyékos helyet szereti, ezért teljes árnyékba ne ültessük.

A közönséges kerti talaj is megfelelő számára, de ha homokos vagy túl agyagos a talaj, akkor érdemes egy kis komposztot keverni hozzá. Természetesen meghálálja, ha jó minőségű és tápanyagokban gazdag talajba ültetjük. A talaj, pH értékét tekintve semleges, esetleg enyhén savas legyen.

Szereti a vizet, ezért rendszeresen öntözzük. A föld felső rétege legyen mindig egy kicsit nedves, ne hagyjuk kiszáradni. Azonban figyeljünk arra is, hogy ne öntözzük túl, mert az gyökérrothadáshoz vezethet.

Érdemes levágni a hervadó virágjait, hogy serkentsük az új virágok hozatalára.

Télen a nagyobb fagyokat is átvészeli, akár a -15 fokot is.

AJÁNLOTT:  Az avokádó ültetése és ápolása

A százszorszép szaporítása

Szaporítása lehetséges magról és tőosztással is.

Szaporítása magról:

Vessük el a magokat cserépbe vagy ládába, majd szórjunk rá egy kis homokot és óvatosan öntözzük meg úgy, hogy ne mosódjanak le a magok mélyebb szintre. Ezután fontos, hogy világos, legalább 20 fokos helyre tegyük. Tetejére rakhatunk fóliát vagy üveglapot, hogy biztosítsuk a magok számára a párás környezetet, de ekkor ügyeljünk rá, hogy időnként szellőztessük, nehogy megjelenjenek a gombák.

A magok 6-8 nap alatt kicsíráznak, ezután öntözzük tovább, majd 3-4 hetes korukban ültessük szét őket. Ha a fagyok már biztosan elmúltak, napközben tegyük ki a lakásból a legalább 1 hónapos palántákat, majd estére vigyük vissza. Így hozzá tudjuk szoktatni a kinti környezethez. 1 hét után ki is ültethetjük őket a szabadba.

Szaporítása tőosztással:

A tőosztást érdemes augusztusban elvégezni. Öntözzük alaposan és rendszeresen az így szaporított növényeket kezdetben. Segíthetjük, ha tápanyagokban gazdag földbe ültetjük.

százszorszép gondozása

Szászorszép, mint gyógynövény

Évszázadok óta ismert gyógynövény, légúti panaszokra teát is főzhetünk belőle, mivel köptető hatású, így hörghurut és légcsőhurut esetén is segítségünkre lehet. Sebgyógyító hatása is van, leveleivel borogassuk az érintett felületet.

Százszorszép kártevői és betegségei

Szerencsére erősen ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, így csak ritkán szembesülhetünk problémával. Legjellemzőbb betegsége a levélfoltosság gombás megbetegedés, ezek barna vagy fehér foltokat okoznak a leveleken.

Képek forrásai: Pixabay