Az amarillisz ültetése és pihentetése

Az amarillisz ültetése és pihentetése

Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legnagyobb virággal rendelkező dísznövényünk. Nagy és élénk színű virágjait egész nyáron hozza általában kettesével vagy négyesével. Megfelelő körülmények biztosítása esetén akár 100 évig is elélhetnek hagymái. Alapvetően piros színűek a virágai, de a nemesítéseknek köszönhetően már rengeteg szín közül választhatunk. Levelei 50-60 centiméter nagyságúra is nőhetnek, ezek nyár végén elsárgulnak majd lehullanak. Az amarillisz pihentetése javasolt, hiszen így tud majd újból szép virágokat hozni.

A vásárolt hagyma elültetése

Egy nagyobb cserepet töltsünk fel virágfölddel, s tegyük bele a megvásárolt hagymát úgy, hogy a hagymának a fele lógjon ki a földből, majd locsoljuk meg.

Az amarillisz őszi pihentetése

Az Amarillisznek szép virágzása után nyugalmi időszakra van szüksége, amelyet 8-10 fokos, sötét helyen tudunk neki biztosítani. Minden év szeptember elején fokozatosan csökkentsük az öntözést, és hagyjuk, hogy a levelei elszáradjanak. Szeptember végén szedjük fel a virágföldből a hagymát, s tegyük el őket például egy kartondobozban sötét, hűvösebb helyre. Amikor január lesz, vegyük elő és ültessük vissza a cserépbe. A hagymának körülbelül harmada látszódjon ki a földből, majd locsoljuk meg és tegyük melegebb helyre. Szép lassan növekedni fog, és 2-3 hónap múlva megjelennek a bimbók is.

Gondozása

Aktív időszaka során félárnyékos helyen tartsuk és érdemes is tápoldatozni, egészen augusztusig. Az utolsó aktív hónapában, szeptemberben már ne tegyük. Májusban ki is ültethetjük a szabadföldbe, de cserépben is tartható. Évente új, tápanyagdús földbe ültessük űt.

AJÁNLOTT:  Babérmeggy gondozása és igénye

Szaporítása

Szaporítása legkönnyebben sarjhagymákról végezhető el, csak szedjük fel a hagymát és válasszuk le a növény által hozott kis sarjhagymákat.

Kártevői

Az amarilliszt leggyakrabban a vörös üszök nevű betegség támadja meg, ami sajnos az egész hagymát elpusztíthatja. Ha a gombás megbetegedés csak kis mértékben van jelen a hagymán, akkor vágjuk ki a fertőzött részt.

Nem virágzó amarillisz

Ha az amarillisz nem virágzik, akkor valószínűleg túl melegen vagy fényes helyen tároltad a felszedett hagymát, s nem lett számára biztosítva a megfelelő nyugalmi időszak. Amikorra észrevesszük, hogy nem virágzik, már nem lehet segíteni rajta, de ne búslakodj, jövőre ugyanúgy hozhatja virágjait, ha megfelelően sötét és hideg (8-10 fokos) helyen tartod szeptembertől januárig!

Kép forrása: Pixabay