Az avokádó ültetése és ápolása

Az avokádó ültetése és ápolása

Az avokádót a spanyolok fedezték fel Dél-Amerikában, pontosabban Mexikóban és innen vitték Brazíliába, majd Peruba. Később hozzánk, Európába is eljutott. Igazán finom, érett avokádót Spanyolországban lehet enni.

Dél-Amerikában az avokádófa akár a 15 métert is elérheti, hatalmas lombkoronája sötétzöld fényes levelekből áll, amik kb. 15 cm hosszúak és ovális alakúak. Az avokádófa virágja a hajtások végein helyezkednek el, sárgás színűek. Nagyon erős illatúak, már-már bódítóak, erre azért van szükség, hogy minél több rovart odacsaljon beporzáskor.

Ha avokádófát keresel a kertészetekben, sajnos nagyon ritkán fogsz találni, leggyakrabban nekünk kell magról felnevelni a csemeténket. Manapság egyre nagyobb teret hódít magának az otthoni avókádófa ültetés, ami elegáns átlátszó cserépben nappalink ékessége is lehet.

Avokádó mag csíráztatása

Bonyolultnak hangzik, de valójában nagyon egyszerű magról a szaporítása.

Vásároljunk egy finom érett, egészséges avokádót, (ha nem találtunk elég érettet, papírzacskóban szobahőmérsékleten megpuhul 3 nap alatt) ezután együk meg a vajpuhaságú gyümölcsét. A belseje fogja rejteni a diónagyságú és keménységű magot.

A magot vegyük ki, alaposan mossuk meg, majd 2 hétre vizes papírzsebkendőbe tekerjük be, erre pedig húzzunk rá egy nejlonzacskót. Figyeljük folyamatosan, hogy nedves maradjon a papírzsebkendő.

Először mint a tojás, elkezd repedni, megjelenik az első csíra, ezt nevezem én bébi avokádófának. 3 fogpiszkálót az oldalába szúrunk az avokádómagnak, ez fogja tartani a pohár felszínén. A csúcsos fele áll felfelé, a laposabb fele a vízben 2/3 mélységben legyen. Én egy áttetsző pohárba szoktam rakni, hogy az új hajtásokban folyamatosan gyönyörködhessek.

AJÁNLOTT:  A verbéna gondozása - teljes útmutató

Földbe ültetés

Amikor 2-3 levél megjelenik, kb. 4-6 hét múlva, akkor átültethetjük cserépbe, úgy, hogy a magja 1/3-nyit kilátszódjon a földből. Jó vízáteresztő, tápanyagban gazdag földbe helyezzük el, illetve szereti a napsütötte ablakok párkányát. Ami a vízigényét illeti, nyáron naponta öntözzük, azonban télen elegendő csak arra figyelni, hogy nedves maradjon a földje. Nyáron célszerű naponta langyos vízzel permetezni is.

A földbe ültetéskor történik az első visszametszése is, hogy elkezdjen szétágazni és, hogy faformája legyen az avokádónak. Az új hajtást 3 cm-re vágjuk vissza, ne sajnáljuk a leveleket, gyönyörű, életerős hajtásokat fog helyette hozni.

Hirtelen indul fejlődésnek, de hazánkban az avokádó max. 1 méterre nő meg, és termést sem hoz sajnos. Melegben kivihetjük a szabad levegőre is, de hűvösebb idők esetén ne felejtsük el meleg helyre tenni.

Betegségei

Hazánkban nem ismert különösebb betegsége még, ha levelek csúcsa megbarnul, vízhiány állhat a háttérben, de lehet trágyázásra szorul.

Az avokádó jótékony hatásai:

  • Magas gyulladásgátló hatású
  • Folsav tartalma miatt óvja a magzatot
  • Védi a szemet
  • Vércukorszintet egyensúlyban tartja
  • Óvja a szívet
  • Koleszterinszintet kedvezõen befolyásolja
  • Fitten tart

A képek forrásai: Flickr, készítője Ivan Radic, Flickr, készítője jalexartis Photography