Babérmeggy gondozása és igénye

babérmeggy

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) vagy egyéb ismertebb nevein borostyánmeggy, közönséges babérmeggy vagy balkáni babérmeggy az egyik legnépszerűbb sövénynövény, ennek fő oka a növény sűrű lombozata és lassú növekedése

A babérmeggy sövényként szép és elegáns hatást kelt és a lombja az év nagy részében zöld marad, így akár az árnyékolásra vagy a szélvédelemre is használható. Azonban érdemes megjegyezni, hogy a babérmeggy lassan növekszik és hosszú életű, így ezek a sövények kialakítása időigényes és türelmet igényel.

Előfordulása

A vadon élő faj Kis-Ázsiából származik, természetes elterjedési területe a Kaukázustól a Balkánig terjed.

A vadonban hét méter magasra is megnőhet, míg a legerősebb kerti fajták még metszés nélkül is ritkán érik el a négy méternél magasabb magasságot.

Virága

Fehér, fürtös virágai vannak, amik késő tavasszal intenzíven illatoznak. Piros bogyós termései nyár végén fejlődnek ki, amik amikor megérnek fekete színűek lesznek.

Fontos megjegyezni, hogy a babérmeggy bogyói mérgező anyagot, cianid-származékot tartalmaznak és nem fogyaszthatók. A levelei is mérgezőek, ezért javasolt óvatosan bánni a növénnyel, és megfelelő védelemmel dolgozni a babérmeggy ültetésekor és metszésekor.

Levele

Az örökzöld cserjének vagy kisfának fényes zöld levelei vannak, amelyek felül sötétebbek, mint alul. 6-12 centiméter hosszúak, előlről elkeskenyedőek. A széle gyakran enyhén hajlott. A babérmeggyet évente egyszer, június végén formázzuk, metsszük meg – lehetőleg kézi sövényvágóval, mert az elektromos eszközök nem vágják át tisztán a növények nagy leveleit.

AJÁNLOTT:  Sárkányfa (Dracaena) gondozása és szaporítása

Tippek metszéshez:

  1. Első lépésként válasszuk ki azokat a hajtásokat, amelyek túl magasak vagy túl hosszúak, és vágjuk le őket a kívánt magasságra és méretre. Az ágakat egészséges, élénkzöld levélpárok után vágjuk vissza.
  2. Ha a babérmeggy túl sűrűvé vált, vágjuk ki a belsejében található ágakat, hogy biztosítsuk a megfelelő légáramlást. Ezt úgy érhetjük el, hogy a belső ágakat a talajszinttől egy vagy két levélszáron vágjuk vissza.
  3. Ha a babérmeggyünknek van elhalt, beteg vagy sérült ága, azokat vágjuk ki az egészséges ágakhoz képest a talajszinttől egy vagy két levélszáron belül.
  4. Ha babérmeggy sövényt akarunk formálni, a fenti lépéseket követve igyekezzünk egyenletes magasságot és szélességet biztosítani a növénynek. A babérmeggy szélessége kb. 60 cm-90 cm, a magassága pedig 1,3-2,2 m lehet, a fajtától függően.

Talajigénye és ültetése

A babérmeggy ültetésekor a talaj legyen kellően laza. A növényt konténerben vagy földlabdás formában kínálják a boltokban. Egész évben ültethető a növény. Javasoljuk azonban, hogy az ültetést tavasszal vagy ősszel végezzük el.

Ültetéskor alapszabály, hogy a gödör átmérője kétszer akkora legyen, mint a gyökérlabda mérete.

Óvatosan ültessük el a növényt és a földhöz adjunk kis szerves tápanyagot, mert szereti a tápanyagban gazdag talajt.

Figyeljünk arra, hogy ültetésekor két tő között 80 cm-es távolságot hagyjunk ki, idővel szépen összenő a lombkoronájuk és a tőtávolság miatt megfelelően tudnak fejlődni a továbbiakban is. Az ültetés során a föld, ahova ültetjük, legyen nedves!

A babérmeggy átültetésére alkalmas időszak a kora tavasz vagy a nyár vége.

AJÁNLOTT:  A cserepes margaréta gondozása

A babérmeggy bármilyen talajban jól érzi magát: a humuszos és tápanyagban gazdag agyagos talajt
kedveli, de a mérsékelten száraz, homokos talajban is jól érzi magát.

Babérmeggy gondozása

Szerencsére nem igényel túl sok gondozást, így kezdő kertészek számára is kitűnő választás! A babérmeggyből készült örökzöld sövényekhez érdemes évente március végén komposztot vagy műtrágyát adni.

Öntözést csak nyáron igényel, a szárazabb napokban.

A babérmeggy szaporítása

A babérmeggyet dugványozással vagy magvetéssel is szaporíthatjuk, de célszerű a dugványozással próbálkoznunk a nagyobb siker érdekében, valamint ez sokkal gyorsabb és egyszerűbb módja is a szaporításnak. A dugványokat a júniusi-júliusi metszés során a földbe szúrhatjuk le vagy vízben gyökereztetjük ki.

Betegségei

A gomba körkörös, sárgától barnáig terjedő foltokat okoz, főleg a fiatal leveleken. Az érintett réteg kiszárad és leválik a levélről, így idővel köralakú lyukak jelennek meg a leveleken. A gombás betegség könnyen leküzdhető a kereskedelemben kapható gombaölő szerekkel.

Sok víz hatására foltokban sárguló, majd barnuló levelei lesznek, amiken lyuk képződik, s lisztharmat jelenhet meg rajta. Kerüljük a túlzott locsolást.

Képek forrásai: Pixabay; Flickr, készítője Leonora (Ellie) Enking