Bakopa gondozása és igénye – Teljes útmutató

bakopa

A Bakopa (Chaenostoma cordatum, illetve Sutera cordata) egy csodálatos egynyári kúszónövény. Alacsony termetű és szétterülő formájú, ezért előszeretettel ültetik balkonládákba és függőkosarakba is.

Dél-Afrikából származik, a napos, nedves helyeket szereti. Sajnos érzékeny a fagyra, így hazánkban egynyári növényként tartható.

Megjelenése és kinézete

Levelei kicsik, sötétzöld színűek, enyhén fogazott szélűek. Virágjai többféle színben fellelhetők, a leggyakoribban a fehér, rózsaszín és a halványlila színűek. Öt kerekded sziromból állnak virágjai.

Alacsony termetű, mindössze 15-20 centiméter magasra nő meg, de a lecsüngő hajtásai jóval nagyobb, akár 60 centis méretet is elérhetnek.

Áprilistól szeptemberig folyamatosan hozza virágjait.

Bakopa igényei és gondozása

Fontos, hogy jó vízáteresztő és tápanyagokban gazdag talajba ültessük el. A megfelelő talaj pH értéke 5.5-5.9 között van. Mindenképpen napos, esetleg félárnyékos helyet keressünk neki, a teljes árnyékot nem tolerálja. Azonban óvjuk a közvetlen napsütéstől.

Vízigénye magas, a földjét ne hagyjuk kiszáradni az öntözések között. Arra azonban figyeljünk, hogy ne álljon vízben a növény, mivel az gyökérrothadáshoz vezethet.

Öntisztítő növény, ezért nem szükséges levágni az elhervadt virágjait, mivel azok leesnek és folyamatosan hozza az újakat. Azonban ha levágjuk, kicsit felgyorsíthatjuk ezt a folyamatot.

Miért esik le a bakopa virágja?

A virágledobás az alulöntözés egyik tipikus jellemzője a bakopánál. Fontos, hogy a virágok, bimbók akár a levelek elkókadása nélkül is leeshetnek. Öntözzük gyakrabban, így pár hét múlva újra virágba borulhat a növény.

AJÁNLOTT:  A harangláb gondozása
bakopa gondozása

A bakopa szaporítása

Szaporítása akár magról, akár félfás dugványozással is lehetséges. A benn felnevelt palántákat csak a fagyok elmúltával ültessük ki. A biztosabb siker érdekében a dugványozást ajánljuk.

Nyáron, fásodásnak induló szárakról könnyen szaporítható. Metsszünk le egy darabot belőle, majd az alsó leveleit távolítsuk el róla. Ültessük virágföldbe és tegyük meleg, lehetőleg párás helyre. Közvetlen napsütés ne érje!

A magról történő szaporítást érdemes már az év elején, bent elkezdeni, hogy még nyárig meg tudjanak majd erősödni a palánták.

Betegségei és kártevők

Szerencsére ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, ritkán jelenhetnek meg például levéltetvek vagy gombás fertőzések. Ha túl sűrűre nőtt a bakopa, érdemes kicsit megmetszeni, hogy szellősebb legyen, ezáltal csökkentve a gombásodás veszélyét.

Összefoglalva

  • A bakopa érzékeny a fagyra, egynyári növényként tartható.
  • Alacsony termetű, de csüngő hajtásai jóval nagyobbra nőnek.
  • Áprilistól szeptemberig folyamatosan virágzik a növény, melyet az elszáradt virágok levágásával még több virág hozatalára ösztönözhetünk.
  • Két öntözés között ne száradjon ki a földje, jó vízáteresztő talajba ültessük.
  • Napos vagy félárnyékos helyre helyezzük, de ne legyen közvetlen napfényben.
  • Ha a bakopa virágjai leesnek, akkor valószínűleg nem adunk elég vizet neki. Öntözzük gyakrabban.
  • Szaporítható magról és dugványozással is.
  • Ritkák a betegségek, kártevők vele szemben.

Társnövényei például a petúnia, begónia, verbéna (vasfű), gólyaorr.

Képek forrásai: Flickr, készítője Forest and Kim Starr / Flickr, készítője Cyril Nelson