Hortenzia gondozása és igényei

hortenzia gondozása

A hortenzia (Hydrangea) egy rendkívül mutatós kerti bokros növény, amely akár 2-3 méter magasra is megnőhet. Amerikában és Észak-Ázsiában őshonos, Európába a 18. század végén került be, majd több, mint 100 év kellett, mire meghonosodott.

Számos színben csodálhatjuk meg, a leggyakoribbak a fehér, a piros és a rózsaszín. Érdekesség, hogy alapból nincs kék színű virágzata, hanem a rózsaszínű virágzattal rendelkező egyedeket tudjuk „átalakítani” kék színűvé, ha savanyú talajban tartjuk.

A középzöld színű, kerekded leveleiből erősen kitűnő szép, pompás virágjai miatt azt gondolnánk, hogy a hortenziát sokat kell gondozni, azonban, ha jó helyet választottunk neki az ültetéskor, akkor nem lesz vele sok gond.

A hortenzia gondozása és igénye

Fontos, hogy félárnyékos és széltől védett helyre ültessük el, a közvetlen napfénytől óvjuk, hiszen az a virágok összezsugorodásához, majd elszáradásához vezet. Olyan hely a legmegfelelőbb a hortenzia számára, ahol a délelőtti órákban pár óráig napsütés éri, de utána már árnyékban helyezkedik el.

A talajt tekintve jó vízáteresztésű, humuszban gazdag, savanyú talajt kedveli. Az ideális pH-szintje 5,5 és 6,5 között van. Nagyon savanyú talajban a rózsaszínű virágok kékké alakulnak át, ezt például a földhöz adott fenyőfa tűleveleivel, kávézaccal, alumínium-szulfáttal és komposztált tölgyfalevéllel érhetjük el legkönnyebben.

Vízigénye magas, rendszeres öntözést igényel. A talaj folyamatosan legyen nedves, de vigyázzunk rá, hogy a talaj ne legyen rossz vízelvezetésű, különben gyökérrothadás következhet be és a növény elpusztulhat! A lágy vizet szereti, ezért érdemes esővízzel locsolni. A kemény csapvíz miatt megsárgulhatnak a levelei. Ha napfényes helyre ültettük, akkor a nyári időszakban naponta akár kétszer is meg kell öntöznünk, míg kevésbé napos helyeken elég lehet nyáron kétnaponta. A földje ne legyen sosem száraz!

AJÁNLOTT:  Az avokádó ültetése és ápolása

A hortenzia ültetése

A hortenziát tavasszal vagy ősszel érdemes elültetni, hiszen így elegendő időt kap arra, hogy a gyökérrendszere megerősödjön az új földben még a virágzás előtt. A hőstressz elkerülése érdekében érdemes kora reggel vagy késő délután elvégezni az ültetést. Először ássunk ki egy gödröt, amely körülbelül kétszer akkora, mint a gyökérzet. Tegyünk bele enyhén savanyú virágföldet, majd helyezzük bele a növényt. Fedjük be földdel és enyhén nyomkodjuk meg. Alaposan öntözzük meg.

hortenzia gondozása
hortenzia gondozása

A hortenzia szaporítása

Legegyszerűbben dugványozással szaporítható a hortenzia, ehhez június végén, július elején vágjunk le néhány körülbelül 15-20 centis egészséges hajtást, majd szedjük le az alsó leveleket róluk. Érdemes gyökereztető hormonba mártani a szárukat, majd ezután laza szerkezetű földdel töltött cserepekbe ültessük el. Öntözzük meg őket, majd fedjük be egészen fóliával, hogy ezáltal biztosítsuk a megfelelő, magas páratartalmat. Naponta szellőztessük és öntözzük a gyökerező dugványokat. 4-5 hét elteltével ültessük ki őket a szabad földbe.

A hortenzia tőosztással is szaporítható, ekkor a kiásott töveket osszuk kétfelé, majd ültessük el a szabad földbe a hajtást.

A kerti hortenzia metszése

A hortenziát nem kell feltétlenül metszeni, az elhalt virágokat vágjuk le, hogy ezáltal ösztönözzük új virágok hozatalára. Az előző évben hozott szárakon fog új virágokat hozni, ezért nem érdemes erősen megmetszeni. Az elszáradt, elhalt szárakadt azonban a teleltetés után vágjuk le.

Kártevői, betegségei

Levéltetvek: Elsősorban a fiatal növényeket támadják meg. Kezdetben, míg nincsenek erősen elszaporodva, próbáljuk meg slaggal erősen lespriccelni őket, azonban, ha visszatérnek, rovarölő sprayvel védekezzünk.

AJÁNLOTT:  A kerti begónia gondozása

Lisztharmat: Leveleken halványszürke, porszerű bevonat keletkezik. A megfertőződött részeket mihamarabb távolítsuk el és kerüljük a fentről öntözést.

Sárga levelek: Valószínűleg vashiány okozza. Adjunk a talajhoz alumínium-szulfátot vagy fedjük be fenyőkéreggel.

A hortenzia teleltetése

A téli fagyokra érzékeny, használjunk talajtakarót, hogy megelőzzük a fagykárokat. Tavasszal addig ne távolítsuk el a faleveleket körülötte, míg biztosan nem érnek véget a fagyok.

Ismertebb fajtái

Közönséges kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla)

Bugás hortenzia (Hydrangea paniculata): Lombhullató cserje, kúpalakú bugás virágokkal rendelkezik. Nyár végén, ősz elején nyílnak a virágjai, maga a cserje akár 3-4 méter magasra is megnőhet. Jó vízáteresztő, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Rendszeresen kell öntözni.

Kúszó hortenzia  (Hydrangea petiolaris): Kúszó növekedésű, lombhullató növény. Falak, kerítések befuttatására előszeretettel használják. Léggyökerei számára támasztékot biztosítsunk. Félárnyékos helyre ültessük, tápanyagban gazdag, semleges vagy enyhén savanyú talajban érzi jól magát. Talaja mindig legyen nedves, ne hagyjuk kiszáradni.

Cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens): Lombhullató cserje, levelei fogazott szélűek, érdes felületűek. Hatalmas fehér virágzattal rendelkezik, melyek zölddé alakulnak át. Félárnyékos helyen, savas, jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát. Talaja folyamatosan nedves legyen.

Kép forrása: Flickr, a kép készítője: oatsy40