Leander teleltetése

Leander teleltetése

A leander Dél-Európában őshonos növény, amely Magyarországon is nagy kedveltségnek örvend. Mediterrán növényként a meleg időjárást kedveli, körülbelül -5 °C fokig tűri el a fagyokat. A dús, szemet gyönyörködtető virágzásának elengedhetetlen feltétele, hogy megfelelően legyen átteleltetve, kellő mennyiségben tudjon pihenni úgy, hogy közben a fagy nem károsítja meg.

A leander teleltetése kétféleképpen történhet meg: a szabadban vagy védett, zárt helyen.

A leander teleltetése előtti teendők

A megfelelő téli pihenés miatt célszerű a tápoldatozást szeptember közepén abbahagyni, így fel tud készülni a virág a téli nyugalomra.

Az öntözést fokozatosan csökkentsük, de arra mindig ügyeljünk, hogy a földje ne száradjon ki teljesen.

A rövid távú éjszakai fagyok nem károsítják a leandert, a kritikus pont a -5 °C fok körül jelenik meg, hiszen ekkor már fagykárok érik a növényt. A kezdeti gyenge fagyoknál (éjszakai mínusz 1-2 fok) érdemes kinn hagyni a növényt, hogy az esetleges élősködők, kártevők elpusztuljanak rajta.

A téli pihenőhelyére történő elhelyezés előtt alaposan vizsgáljuk meg, hogy maradtak-e rajta kártevők. Amennyiben igen, azokat mindenképpen távolítsuk el vagy permetezzük le.

Leander teleltetése zárt helyen

A legoptimálisabb, ha -5 és 10 °C fok között tudjuk tartani egy világos, gyengén fűtött növényházban.

Azonban gyakoribb lehetőségünk az, hogy egy sötét helyen, például pincében vagy kamrában teleltessük át. Ebben az esetben 5 és 10 °C fok körül biztosítsuk nekik a hőmérsékletet és a száraz, hűvös helyek jobban megfelelnek e célból. Ha azonban nedves helyre tudjuk csak tenni, figyeljük, hogy megjelennek-e rajta gombák. Ha igen, mihamarabb kezeljük.

A teleltetés során kevés vizet igényel, a nagyobb virágokat elég mindössze havonta egyszer megöntözni, míg a kisebbeket kéthetente.

AJÁNLOTT:  Illatos bangita (Viburnum carlesii) gondozása

Figyeljük, hogy nem szaporodtak-e el rajta különböző kártevők, mint például a takácsatkák. A sárgás, barnás levelek erre utaló jelek, ezért mossuk le mosogatószeres vízzel.

Leander teleltetése a szabadban

A leanderek teleltetése a szabadban csak enyhe telekkor és védett helyen (például házfalak között) lehetséges. Ebben az esetben is érdemes a cserepe alatti padlót szigetelni vastag polisztirol lappal. A cserepet is vonjuk be szigetelőanyaggal.

Azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy a leanderek kis eséllyel képesek átvészelni a telet a hazai klímában, ezért mindenképpen javasolt a zárt helyen történő teleltetés.

A teleltetés után

A leandereket a teleltetés után érdemes szoktatni a kinti hőmérséklethez, ezért április közepén, amikor már nincsenek éjszakai fagyok, helyezzük ki olyan helyre, ahol nem éri közvetlen napsütés. Érdemes a házunk falához tenni, ami széltől védett.

A locsolást mértékkel adagoljuk, ne hirtelen.

Végezzük el a tavaszi metszést és tegyük a kívánt helyére.