A magnólia (Magnolia), másnevén a liliomfa a tavasz egyik legszebb növénye, ezért ajánlott beszereznünk és elültetnünk a kertünkbe, hiszen a téli kopárság után az áprilisban nyíló, rózsaszínben pompázó nagy virágjai rendkívüli élményt nyújtanak. Bár a magnóliára a magassága miatt faként tekintünk, valójában egy cserje, hiszen a föld felett szinte rögtön elágazik a törzse. Nézzük is, mire kell figyelnünk, ha magnólia ültetésén gondolkozunk!
Ismertető
A liliomfákat méretük szerint két csoportba oszthatjuk: vannak az alacsonyabb, 3-5 méteres egyedek, amelyek kiválóan díszíthetik például az előkertünket, és vannak a magasabb, 6-10 méteresek, melyek tavasszal a kertünk kiemelkedő magas cserjéi lehetnek.
Látványos virágzása áprilisban és májusban történik, a virág színe fajtától függően lehet rózsaszínes, bíbor és fehér.
Igényei
Talaj szempontjából biztosítanunk kell számukra a kissé savanyú (pH érték 5-6.5 között megfelelő), tápanyagban gazdag, jó vízáteresztőképességű talajt. Meszes talajra érzékenyek és ilyen környezetben idővel kipusztulnak, ezért érdemes rhododendron trágyát alkalmaznunk. Vízigényes növények, a melegben bőséggel öntözni kell őket, 2-3 naponta, de az év többi részében is legalább 4 naponta. Öntözni is savas vízzel célszerű, ajánlott a vízhez literenként pár csepp citromlevet vagy ecetet adni. Ha nagyon száraz az idő, érdemes leveleit korareggel vízzel permetezni.
Bár félárnyékos helyen is megél, érdemesebb számára napos helyet választani és mivel egyes fajták érzékenyebbek a téli hidegre, érdemes széltől védett helyre ültetni.
Gondozása
Ha megfelelő talajt biztosítottunk számára, gondozása a kezdő kertészeknek is egyszerű feladat lesz, mivel legfőképpen ritkító metszésre és a meleg, száraz időben való öntözésükre kell figyelnünk. Virágzás után metsszük le a beteg és az elhalt ágakat, azonban nagyobb metszésre nem szorulnak. Érdemes lehet évente, kétévente tavasszal a talajához trágyát keverni, hogy mindig megörvendeztessen minket szép nagy, kellemes illatú virágjaival.
Betegségei és kártevői
Szerencsére nem fogékony a betegségekre és a kártevőkre, leggyakrabban pajzstetvek támadják meg, melyek ellen könnyen és hatékonyan vehetjük fel a harcot. Érdemes tél végén olajos, illetve káliszappanos lemosópermetezést végrehajtani. A vegetáció elején kontakt növényvédőszereket érdemes használni, mint például Deltametrin, Decis Mega. Amikor már gyorsan, erőteljesen növekszik a liliomfa, akkor pedig felszívódó szereket kell használnunk (pl. Mospilan 20 SG).
Ha a levelei foltosodnak és bebarnulnak, akkor gombabetegség támadta meg. Ilyenkor érdemes ritkítani a lombot, hogy ne nyújtsunk megfelelő párás környezetet a gombáknak, illetve a beteg leveleket összegyűjteni. Ha nem enyhülnek a tünetek, rezes lemosó permetezés lehet a megoldás.
Sárga levelek jelzik leggyakrabban, hogy meszes a talaj, ezért óvatosan forgassunk savanyító trágyát a talajba, gyökerei megsértése nélkül.
Szaporítása
Lehetséges magról és dugványozással is szaporítani. Dugványozás esetén válasszunk fiatal, növekedésben lévő hajtásokat, majd ültessük el jó vízáteresztéső, tápanyagdús földbe. A dugványokat fagymentes helyen teleltessük át, 1 év múlva ültethető szabadföldbe, de utána 3 évig még érdemes takarással védeni telente.
Magról hosszú a szaporítás folyamata, virágzó cserjére akár 15 évre is várnunk kell, ezért a dugványozás lehetőségét ajánljuk.
Magnólia fajták
Oyama liliomfa (Magnolia sieboldii)
Nagyméretű, akár 10 méterre is megnőhet, ezért inkább nagyobb kertekbe ajánlott ültetni. Az egyetlen nyáron virágzó magnóliafajta, júniustól egészen augusztusig. Virágjai nagyok (10 centiméteresek), illatosak, fehér színűek, a porzója bordó.
Nagyvirágú liliomfa (Magnolia susan)
Csillagvirágú liliomfa, amely 1,5-2 méter magas, sűrű ágú. Mérete miatt általában kisebb kertekbe, előkertekbe szokták ültetni. Bíborvörös virágjai 15 centiméteresek.
Csillagvirágú liliomfa (Magnolia stellata)
Japánból származó, három-négy méter magasra növő liliomfa. Többnyire fehér virágjai vannak, bár léteznek rózsaszín virágú is. Márciusban-áprilisban már virágzik, ezért a téli kopárság után szinte elsőként díszíti szép virágjaival a kertünket.
Jülan liliomfa (Magnolia denudata ’Double’)
Rendkívül nagy telt virágjai vannak, akár a 20 centiméteres átmérőt is elérhetik, a szirmai fehérek. Április-májusban virágzik, nagy vízigényű.
Örökzöld liliomfa (Magnolia grandiflora)
Fehér, krémszínű virágjai júniusban-júliusban nyílnak, levelei fényesek, sötétzöldek. Örökzöld fajta és lassan növekszik, 20 éves korára eléri a maximális 8-10 méteres magasságát.
Képek forrása: Pixabay