Mézbogyó gondozása és igényei

mézbogyó gondozása

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban a kék mézbogyó (Lonicera caeulea). Ezt a talaj iránti igénytelenségének, bő termőképességének és jó hidegtűrésének köszönheti. Májusbogyó vagy kék mézbogyó néven is ismert, kelet-szibériai Kamcsatka-félszigeten őshonos.

Gyümölcse

Ez a cserjés növény hasonlít az áfonyára mind ízben, mind színben, de oválistól hengeresig terjedőek, 1-1,5 centiméter hosszúak. Egy kifejlett mézbogyó cserje esetén kb. 2-2,5 kg termésre számíthatunk évente.

A tojásdad levelei négy-tíz centiméter hosszúak, virágjai krémfehérek, s a cserje már márciusban virágba borul. A mézbogyó az egyik legkorábbi vadon termő gyümölcs, érett termése enyhén kesernyés ízű.

Gyümölcse tele van vitaminnal, ásványi anyagokkal és rostokkal, és nagyon édes ízű. A termés általában június és augusztus között érik, és gyakran használják a lekvárok, dzsemek és gyümölcslevek elkészítéséhez.

A mézbogyó gondozása

Helyezük a növényt napos, jól szellőző helyre, mivel a napfényigénye magas. A mézbogyó általában tavasztól őszig virágzik, majd terméseit júniustól várhatjuk.

A talajnak jó vízáteresztő képességűnek kell lennie, és lehetőleg savanyú vagy semleges pH-értékűnek.

Tápanyagokat a növekedési időszakban kell kezdeni adagolni, de a virágzás után mindenképpen kezdjük el az adagolást csökkenteni.

Vízigénye magas, a növényt rendszeresen öntözni kell, de azért ellenőrizzük, hogy a talaj ne legyen túlságosan nedves, mivel ez gyökérrothadáshoz vezethet.

Mézbogyó ültetése

Az ősz a legalkalmasabb az ültetésére, mert a növények tavasszal már jól meggyökeresedtek. Mivel a mézbogyó viszonylag lassan és függőlegesen nő, egymástól 1,25-1,50 méter távolságra is ültethető. Bár a mézbogyó öntermékeny, mégis érdemes egymás mellé többet ültetni, mivel így még magasabb terméshozam érhető el.

AJÁNLOTT:  A kerti begónia gondozása

Évente egyszer, lehetőleg közvetlenül a betakarítás után, távolítsuk el a földről a régi hajtásokat. A levágott régi terméshajtásokhoz megfelelő számú fiatal, erős talajhajtást nevelnek.

Mézbogyó szaporítása

Magokkal: A mézbogyó magjait ősszel, vagy tavasszal lehet ültetni, a kikelt magokat célszerű átültetni.

Dugványozással: Ez a biztonságosabb és hatékonyabb módszer a szaporítására. A mézbogyó növényt tavasszal vagy ősszel lehet dugványozni. Alsó hajtását vágjuk le és dugjuk bele a földbe.

Betegségei

A mézbogyónak sajnos többféle betegsége is lehet, ezek közül néhány példa:

Mézbogyó penészes megbetegedése: A növény levelei fehéres penészt kaphatnak, ami a növényt gyengíti és a termés minőségét is rontja.

Mézbogyó gombás megbetegedése: A mézbogyót gombás betegségek is támadhatják, amiknek a tünetei között szerepelnek a lehulló levelek, a fehér gomba a levelek alján és a rothadó gyümölcsök. A megelőzéshez a legjobb módszer, ha ágait szellősre metsszük.

Mézbogyó szürkepenész: Mézbogyó szürkepenész megbetegedése egy gombás betegség, ami a növény levelein, virágaiban és gyümölcseiben is jelentkezhet. A tünetek között szerepelnek a szürke foltok, és a fehér gomba.

Mézbogyó-kór:  Mézbogyó-kór egy vírusos betegség, ami a növény leveleit és gyümölcseit is támadhatja. A tünetek között szerepelnek a lehulló levelek, a kicsi gyümölcsök, és a beteg növény erősen gyengül.

Mézbogyó-rosta: Mézbogyó-rosta egy kártevő, ami a növény leveleit és gyümölcseit is támadhatja. A tünetek között szerepelnek a lehulló levelek, a vörös foltok, és a gyengült növény.

A betegségek megelőzése érdekében, fontos a rendszeres növényvédelem és a megfelelő talajkezelés, valamint a rendszeres tápanyag adagolás.

Vitaminok és ásványi anyagok

Vitaminok: A mézbogyó termése magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, ami segít a szervezetnek a gyulladások elleni küzdelemben és a sebek gyógyulásában. Emellett B-vitaminokat is tartalmaz, amelyek fontosak az idegrendszer egészségének fenntartásához.

AJÁNLOTT:  A díszcsalán gondozása

Ásványi anyagok: A mézbogyóban található ásványi anyagok közül a vas, a kalcium és a kálium a legjelentősebbek. A vas segít a vörösvértestek termelésében, a kalcium pedig a csontok egészségéhez szükséges, míg a kálium fontos a szív- és érrendszer egészségének fenntartásához.

Rostok: A mézbogyó bogyója rostokban gazdag, amelyek segítenek a bélrendszer egészségének fenntartásában, javítják a bélmozgást és csökkentik a székrekedés kockázatát.

Ezenkívül a mézbogyóbogyó antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek segítenek a szabadgyökök elleni küzdelemben és védenek a korai öregedés ellen, valamint a bogyóban található poliszacharidok jótékony hatást fejtenek ki az immunrendszerre.

A mézbogyóbogyó használható a bőrproblémák kezelésére is, pl. a pattanások, a bőrgyulladások és a napégés kezelésére. A mézbogyó leveleit pedig felhasználhatjuk teák készítéséhez vagy fűszerként is.

Kép forrása: Flickr, Tatters ✾