Paprika betegségei és kártevői

Paprika betegségei

Mint minden zöldség, sajnos a paprika is számtalan veszélynek van kitéve termesztése során, legyen az üvegházi vagy szabadföldi. A paprikának is vannak baktériumos és gombás megbetegedései és állati kertevői. Érdemes előre tájékozódni a károsítóiról, mivel korai felismeréssel hatékonyabban vehetjük fel ellenük a harcot.

Állati kertevői:

Liszteskék (üvegházi molytetű és dohányliszteske): a szívogatás helyén kivilágosodik a levél
Az üvegházi molytetű, azaz a házi liszteske az egész világon megtalálható, gyakori kártevő. Elsősorban a fóliasátrakban és üvegházakban találhatók meg, de gyakran a szabadföldi veteményesben is megjelennek, és jelentős kárt okoznak. A liszteskék háromféleképpen okozhatnak növényeink számára betegséget:

  • A növények legyengülnek, fejlődésük lelassul a szívogatásuk miatt
  • Vírusokat is hordoznak, többek között a paradicsom vírusos betegségét
  • Ürülékükön megjelenhet a korompenész

További információ a liszteskékről és a védekezési módokról ide kattintva: liszteskék elleni védekezés

Atkák (szélesatka és takácsatka): korai levélhullás

  • Szélesatka: Táplálkozásuk során a levelek szalagosodnak, a levélfonák ólomfényű lesz. A levelek törékennyé válnak, majd el is halnak.
  • Takácsatka: A leveleken apró sárga foltok jelennek meg (főleg a főér mellett), a levélfonákon pókhálószerű szövedék látható.

Gyapottok-bagolylepkék:
Szabadföldön a legjelentősebb kártevő, jelenléte a bogyókon lévő berágásokról ismerhető fel, a hernyója a paprikában található meg. A paprikán barnás elszíneződés figyelhető meg. Július közepétől egészen szeptember közepéig károsíthatja a paprikáinkat, ezért érdemes odafigyelni rá. Ha jelenlétüket felfedeztük, meg kell keresni az először fehér, majd szürke tojásokat, s a tojásokat le kell permetezni. Valószínűleg szükség lesz a permetezés megismétlésére.

AJÁNLOTT:  A babérmeggy szaporítása dugványozással

Levéltetvek:
Szabadföldi termelés esetén az egyik leggyakoribb kártevő. Kártételük a szívogatásban, így a növények fejlődésének csökkenésében, valamint a mézharmatuk kibocsátásában van, hiszen azon megjelenhet a korompenész. Veszélyes vírusterjesztők is.

Baktériumos megbetegedés:

Levélfoltosság és lehullás (Xanthomonas campestris)
A leveleken apró világos foltok láthatók, később barnás, szabálytalan foltokká nőnek. A levelek elsárgulnak, majd le is hullanak. Réztartalmú gombaölőkkel védekezhetünk ellene.

Levélfoltosság (Pseudomonas syringae)
Leveleken kifehéredő apró foltok jelennek meg, később elsárgulnak és lehullanak. A fejlődő hajtáscsúcs elfeketedik. Védekezni megelőző kezeléssel ajánlott pl. Kasumin szerrel.

Gombás megbetegedés:

Lisztharmat:
A levél színén és az erekhez közel sárgás foltok figyelhetők meg, a fonákon fehér bevonat képződik. A fertőzés gyorsan terjed, a levelek elharvadnak és lehullanak. Védekezés pl. SIGNUM WG szerrel.

Palántadőlés:
A talajból fertőzi meg a növényt, érdemes minden évben más helyre ültetni a paprikát, illetve talajfertőtlenítést kell végrehajtani gombaölőszerrel.

Kép forrása: Flickr, készítője: Scot Nelson