Petúnia gondozása és igénye

A petúnia (Petunia hybrida) egy rendkívül népszerű, gyorsan növő növény változatos virágszínének és virágmintázatának köszönhetően. Számtalan hibridfaja létezik, így fellelhetünk erőteljes színűeket, szegéllyel, valamint szemmel mintázottakat vagy esetleg rojtos és fodrozott virágúakat is. Ennek az eredetileg Dél-Amerikából származó, gyönyörű színben pompázó virágnak mára már több száz változatát csodálhatjuk meg.

Növekedését tekintve két csoportra bonthatjuk őket. Vannak az alacsonyabb, bokros fajtájú és futó petúniák. Előbbieket előszeretettel ültetik balkonládákba, virágágyasokba, valamint felakasztható virágtartókba.

A petúniák fajtától függően 15-60 centiméter magasra nőnek meg. Levelei ovális alakúak, puha szőrszálak borítják. Virágjai számtalan formában, színben és mintában fellelhetők.

Petúnia gondozása

Szerencsére a petúnia gondozása nem bonyolult, csupán néhány alapvető igényére kell odafigyelnünk.

Elhelyezésekor válasszunk számára meleg és napos, de mégis védett helyet. A közvetlen, sok ideig tartó napfényt szereti, ezért érdemes olyan helyet választani számára, ahol naponta 5-6 órát éri nap. Talaját tekintve enyhén savanyú, 5,5-6,5 pH értékű, humuszos, tápanyagban gazdag földet szereti. Sajnos az erős szél és eső képes a virágjait, leveleit megsérteni, amelyek már – egynyári növényhez megszokottan – csak nehezen tudnak begyógyulni.

Nyáron, a nagy melegben érdemes naponta kétszer is öntözni, hiszen vízigénye magas. Az öntözést reggel és este végezzük el, ne napközben. Figyeljük, hogy földje ne száradjon ki, de ne is ázzon vízben. A túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet, amelyet a virág elpusztulása követ. Tápoldatozni elegendő hetente egyszer.

AJÁNLOTT:  Tulipán gondozása, ismertetése és igénye

Petúnia szaporítása, palántázás

Március elején érdemes elkezdeni a palántanevelést. Ehhez ültető tálcára, virágföldre és a petúnia magjaira van szükségünk. Az ültető tálcába helyezett földre szórjuk el a magokat, majd hintsük be kevés földdel. Öntözzük meg óvatosan, hogy a magokat ne süllyesszük le mélyre a vízsugárral. Fedjük be a tálcát fóliával, így biztosítva a párás, meleg környezetet.

Tartsuk 18-20 fokos lakásban. Mikor a magok kicsíráztak (kb 3 hét) és már pár centiméteresek a petúniák, vegyük le a fóliát és öntözzük rendszeresen, ügyelve arra, hogy a föld ne legyen állandóan nedves. 6-8 hét után már (kiszoktatás után) szabadföldbe is ültethetők 20-30 centiméter tőtávolsággal.

Petúnia betegségei

Leggyakoribb kártevője a levéltetű, kezdetben érdemes szappanos vízzel lemosni őket, azonban ha ez már nem hatásos, alkalmazzunk rovarölő szert.

A mozaik vírus a petúnia foltos leveleit és a törpe növését okozza. A vírusos megbetegedést előzzük meg, csak egészséges növényt vásároljunk. Azonban, ha egy növényen előjött a megbetegedés, távolítsuk el a többi virág közül.

Fajtái

Petunia Grandiflora: Ez a csodás hibridfaj egész nyáron elkápráztat gyönyörű, 7-10 centiméter átmérőjű virágjaival. Bokrosan elágazó, 40 cm hosszú hajtásokat hoz.

Petunia Surfinia: Csüngő petúnia, tökéletesek felakasztható virágcserepekbe, hiszen lefelé növő, sűrű hajtásai akár 180 cm hosszúak is lehetnek.

Nem virágzik a petúnia

Ha nem virágzik a petúnia, akkor leggyakrabban az a probléma, hogy nem elég napos helyre tettük. Ne árnyékolják le cserjék és fák se. Öntözzük rendszeresen és hetente tápoldatozzuk.

AJÁNLOTT:  Mézbogyó gondozása és igényei

Összességében

  • Jó vízelvezetésű, 6 körüli pH értékű, enyhén savas, tápanyagokban gazdag talajba ültessük.
  • Rendszeresen öntözni kell őket, nyáron naponta kétszer. Az öntözést reggel és este végezzük el a hőstressz elkerülése érdekében. Azonban figyeljük, hogy a földjük ne legyen folyamatosan nedves, mert ez gyökérrothadáshoz és gombás betegségek megjelenéséhez vezethet.
  • Szeretik a teljes napfényt, ezért ültessük napos, meleg, de a nagyobb szelektől és esőtől védett helyre.
  • Hetente tápoldatozzuk az erőteljesebb virágzás érdekében.
  • Szaporítása főleg palántaneveléssel történik, március eleji vetéssel.
  • Leggyakoribb kártevője a levéltetű.

Képek forrásai: Pixabay, Flickr, anjanettew; Flickr, Kaarina Dillabough