Üvegházi molytetű, azaz a házi liszteske – védekezés

Liszteske elleni védekezés

Az üvegházi molytetű, azaz a házi liszteske az egész világon megtalálható, gyakori kártevő. Elsősorban a fóliasátrakban és üvegházakban találhatók meg, de gyakran a szabadföldi veteményesben is megjelennek, és jelentős kárt okoznak. A liszteskék háromféleképpen okozhatnak növényeink számára betegséget:

  • A növények legyengülnek, fejlődésük lelassul a szívogatásuk miatt
  • Vírusokat is hordoznak, többek között a paradicsom vírusos betegségét
  • Ürülékükön megjelenhet a korompenész

Hogy ismerhetők fel?

Legtöbbször akkor észlelhetők, ha a növényt megmozgatjuk, s ennek hatására a levelek hátoldaláról repülni kezdenek a fehér molytetvek. A kifejlett rovar 1-2 mm nagyságú, apró lepkeszerű. Egy-egy nőstény egyed több száz tojást rak, és sok nemzedéke fejlődik az év során. Súlyos mértékű szaporodása a nyár második felétől jelenik meg, ezért mihamarabb meg kell kezdeni a védekezést.

Liszteske elleni védekezés

Minél hamarabb meg kell kezdeni a védekezést, lehetőleg akkor, amikor még nincs sok tojás letéve, hiszen a rovarölő szerek mindössze a kifejlett példányokra hatnak, a petékre, bábokra, lárvákra nem! Ezért kell minél hamarabb megelőzni a további szaporulatot. Leggyakrabban a Mospilant és a Cyperkillt használják, érdemes tapadásfokozót használni a permetszerekhez, pl. Nonit nedvesítőt, hogy a permetszer a vízzel ne peregjen le a levelekről. Biokészítmények közül a Neemazal és a Naturalis jelenthet megoldást.

Érdemes lehet megelőzésképpen a szilkesark (Nicandra physalodes) nevű növényt beszereznünk, s elültetni a kertbe. 3-4 méterenként érdemes ültetni egy-egy tövet, akár a szabadba, akár fóliasátorba. Két méter magasra nő, virágai halványlilák, melyek kellemetlen illatot árasztanak a liszteskék számára.

AJÁNLOTT:  Babérmeggy gondozása és igénye

A kép forrása: Flickr, készítője: epitree