Az árnyékliliom (Hosta) egy Ázsiából származó nagy levelű évelő növény, ahol a hűvös és nyirkos hegyvidéki erdőkben őshonos. A nagy levelei közül kibújó lila vagy fehér virágai rendkívül dekoratívak.
Sok más növényt napfényes helyre kell ültetni és az udvar, valamint a kert árnyékos helyei kihasználatlanul maradnak. Az árnyékliliom viszont egy remek megoldás, mellyel díszíthetjük ezeket a területeket is, hiszen rengeteg virággal ellentétben az árnyékos és nyirkos helyeket kedveli. Nagy leveleinek köszönhetően nem csak díszíthetjük ezeket a területeket, hanem segít elnyomni a gyomnövényeket is.
Évelő, lágyszárú növény, mely különböző méretekben fedezhetők fel fajtától függően. Léteznek törpe és óriás változatok is. Sima vagy mintázott levelei rendszerint szívalakúak, melyeknek színe fajtától függ, lehet szürkészöld, kékeszöld, világoszöld vagy sötétzöld is. A virágok általában harang vagy cső alakúak, színeik általában fehérek vagy lilák.
Az árnyékliliom ültetése
Az árnyékliliomok ültetése rendkívül egyszerű feladat. Májustól egészen októberig bármikor elültethetjük, de a nagy szárazságok közepette nem érdemes ültetni, mert megviseli a növényt. A tavaszi ültetés a legoptimálisabb, hiszen ilyenkor még lesz ideje a növénynek egész évben fejlődnie és felkészülhet a meleg és száraz nyárra.
A fajtától függően kell helyet választanunk neki, van, ami a teljes árnyékot igényli, de van olyan fajta, amely jobban kedveli a fényes, napos helyeket. Általában a teljes árnyékos, valamint a részleges árnyékos helyeket kedvelik jobban. Minél sötétebbek az árnyékliliom levelei, annál árnyékosabb helyet igényel. A világosabb levelű fajták pedig jobban toleráljuk a napfényt.
Laza, tápanyagban gazdag és jó vízáteresztő talajt kedvelik.
Az ültetés előtt pár órával alaposan locsoljuk be a földjét. A kiválasztott helyéül szolgáló talajt alaposan lazítsuk meg, keverjünk hozzá apró kavicsokat vagy homokot. A gödör aljára szórjunk egy kis komposztot vagy trágyát, mely biztosítja a kezdeti tápanyagot számára. Erre a rétegre szórjunk egy kis földet, hogy közvetlenül ne érintkezzen vele a gyökere. Ezután már bele is ültethetjük az árnyékliliomot.
A növény ne legyen mélyebben, mint korábban volt a cserépben. Ha többet is ültetünk, egymástól legalább 60-100 cm tőtávolságra ültessük, mert rendkívül nagyra nőhetnek meg. Az ültetés után alaposan locsoljuk meg a növényt, érdemes mulcsot is tenni a földje tetejére, hogy jobban megőrizze a nedvességet.
Az árnyékliliom gondozása
Szerencsére egy igénytelen növény, így nem kell sokat gondoznunk. Egyedül a locsolására kell figyelnünk, mivel hegyvidéki erdőkben őshonos, így szereti a nedves körülményeket. Rendszeresen öntözzük. A nyári szárazságban akár naponta kétszer is igényli a vizet.
Tápoldatozni nem szükséges.
Az árnyékliliom szaporítása
Könnyen szaporítható tőosztással. Ezt a műveletet tavasszal érdemes elvégezni, ilyenkor óvatosan ássuk ki, majd osszuk kettő a gyökérgumót.
Az árnyékliliom kártevői és betegségei
Az árnyékliliomok fő ellenségei a csigák, melyek a friss hajtásokat rágják meg. Érdemes ellenük védekezni. A levelek fölé emelkedő szép virágokat pedig levéltetvek támadhatják meg.
Árnyékliliom fajták
Rengeteg fajtája létezik, most 8 ismert fajtáját mutatjuk be.
Hosta ’Wide Brim’
Közepesen magas, körülbelül 30-50 cm magasra nő meg. Szélessége viszont elérheti az akár 120 cm-t is. Sötétzöld levelekkel rendelkezik, melyeknek szélei sárga színűek. Virágai nyár közepén nyílnak és lila színűek. A félárnyékos helyeket szereti.
Hosta ’Halcyon’
Közepesen magas, 30-60 cm magasra nő meg. Levelei vastagok, lándzsa alakúak és kék színűek. Virágai lila színűek. A félárnyékos helyeket szereti, ahol a fény szűrt.
Hosta ’June’
Alacsony méretű, 30-40 cm magasra nő meg. Levelei kékeszöldek, középen sárgásak. Lila színű virágokkal rendelkezik. Félárnyékos helyekre érdemes ültetni. Virágaira nyár végén számíthatunk.
Hosta fortunei ’Francee’
30-60 cm magasságúra nő meg, szélessége akár az 1 métert is elérheti. Levelei sötétzöldek, fehér szegélyekkel. Lila színű virágokat hoz nyár közepétől. Félárnyékos helyeket kedveli.
Hosta fortunei ’Minuteman’
40-50 cm magasságúra nő meg, nagy, ovális és sötétzöld leveleket hoz, melyeknek szélei fehérek. Lila színű virágai júliustól nyílnak. A félárnyékos helyeket kedveli.
Hosta ’Blue Mouse Ears’
Törpe árnyékliliom fajta, magassága mindössze 20 cm, szélessége 30 cm. Kerekded zöldeskék levelei vannak, lila színű virágai júliustól fordulnak elő. A félárnyékos helyeket kedveli.
Hosta ’Fire and Ice’
Középmagas, 40-50 cm magasságúra nő meg. Levelei krém színűek, szélei sötétzöldek. Júliustól számíthatunk lila színű virágaira. Félárnyékos helyre ültessük el.
Hosta ’So Sweet’
Középmagas, 40 cm magasra nő meg. Szélessége 60-80 cm között alakul. Levelei hullámosak, sötétzöldek, melyeknek szélei világossárgák. Virágai fehér színűek és erősen illatosak, nyár végén jelennek meg. Félárnyékos helyre érdemes ültetni.
Képek forrásai: Flickr, készítője F. D. Richards / Flickr, készítője peganum / Flickr, készítője Megan Hansen / Flickr, készítője terren in Virginia / Flickr, készítője cultivar413 / Flickr, készítője FOD8 / Flickr, készítője Leonora (Ellie) Enking