Az áfonya (Vaccinium) a hangafélék családjába tartozó nemzetség. Körülbelül 450 faja létezik a világon, hazánkban a legismertebbek és leggyakoribbak a fekete áfonya, a vörös áfonya és a tőzegáfonya, előbbi kettő Magyarországon őshonos. Az áfonya ültetésekor figyelni kell sok mindenre és termesztése sem a legkönnyebb feladat, hiszen egy eléggé igényes növényről beszélünk, s oda kell figyelni a szükségleteire.
Áprilistól júniusig virágzik, termésére fajtától függően július és szeptember között számíthatunk. Egy-másfél méter magasra nővő cserje, amely jellemzően öntermékeny, de másik fajta telepítésével biztosabb termés érhető el. 1-2 centiméter átmérőjű bogyóit szürkésfehér viaszos réteg borítja.
Az áfonya erős antioxidáns hatású, amivel hozzájárul a gyulladások és az érbetegségek megelőzéséhez és kezeléséhez. A vérben lévő antioxidánsok miatt képes csökkenteni és megelőzni az öregkori betegségek kialakulását, például az Alzheimer-kórt és az elbutulást. Az áfonya rendszeres fogyasztása kedvezően hat a vércukorszint optimális szabályozására is, ezért cukorbetegeknek is ajánlott fogyasztaniuk. Jó fertőtlenítő és baktériumölő hatású, ezért pl. a húgyúti fertőzések esetén is segíthet.
Az áfonya bokor igényei
Amire rendkívül oda kell figyelnünk, az a talajigénye. Fontos, hogy az áfonya csak a savanyú talajban tud megfelelően növekedni, s teremni. Magyarországon a talaj értéke átlagosan 6.5-7-es pH érték körül van, azaz nem felel meg az áfonyatermesztés igényeinek, ugyanis, ha a talaj pH értéke nem megfelelő, akkor az áfonya idővel kipusztul. A legmegfelelőbb pH érték a termesztéshez az 4.2 és 4.8 között van, szóval ezen érték elérésére kell törekednünk. A savanyú talajt biztosíthatjuk előre elkészített áfonya virágföld keverékekkel vagy vásárolhatunk savanyú tőzeget is, amelyet homokkal vagy akár földdel is összekeverhetünk fele-fele arányban (megfelelő savanyú tőzeg pl. a Novobalt tőzeg). Érdemes még a földjébe trágyát is keverni, mivel az áfonyának fontos a tápanyagdús talaj is. A trágyázást ne csak ültetéskor végezzük el, hanem később is (legalább évente egyszer), azonban a későbbi trágyázást óvatosan hajtsuk végre, a gyökerek megsértése nélkül, mivel az áfonya gyökerei sekélyen helyezkednek el.
A vízigénye nem túl nagy, azonban mivel sekélyesen gyökeredzik, gyorsan ki is száradhat a növény. A gyors kiszáradás megakadályozása érdekében fontos a tövek környékét mulcsolni, így csökkentve a talajból a nedvesség párolgását. Az áfonya öntözéskor lágyított vizet igényel, de ez könnyen megteremthető számára, hiszen az összegyűjtött esővíz tökéletesen megfelel e célnak.
Ami a megfelelő helyet illeti, válasszunk számára a termés beérése miatt napos vagy félárnyékos helyet.
Az áfonya ültetése
A tél kivételével bármikor elültethetjük a megvásárolt konténeres áfonyát, de a legoptimálisabb az, ha szeptemberben kerül új helyére. Az előbb említett talajigényei miatt egyszerűbb, ha nagyobb virágládában vagy emelt ágyasban neveljük, hiszen ott könnyebben szabályozhatjuk a talajt, de a szabadföldbe is ültethetjük. A szabadgyökerű növényeket márciusban, illetve áprilisban kell elültetni.
Mivel az áfonya gyökérzete sekélyen terül szét, egy 40 cm széles 30 centiméter mély ültetőgödörbe elegendő elültetni. Figyeljünk arra, hogy ne ugyanazt a földet tegyük vissza az áfonya gyökereire, hanem az előzőleg megvásárolt vagy elkészített savanyú, tápanyagdús földet. A töveket egymástól 1 méteres távolságra ültessük el.
Biztonságosabb megoldás, ha egy 50 cm széles, 50 cm mély gödröt kibélelünk geotextíliával, majd ebbe ültetjük el az áfonyát a savas kémhatású földdel.
Metszése
Az áfonyát 4 éves koráig nem érdemes metszeni, hagyjuk koncentrálni a növekedésre. Azonban a már elhalt, elszáradt ágakat természetesen érdemes addig is levágni. A 4. évtől kezdve érdemes ritkítani az ágait, hogy szellősebb legyen és több napfény érje. Az éves metszést télvégén érdemes végrehajtani, ekkor vágjuk le az elhalt, beteg, vékony és sűrűn képződött ágakat, valamint a tőben csak 5-6 erőteljes hajtást hagyjunk meg, a többit vágjuk ki.
Fogyasztása
A friss bogyókat óvatosan kell megmosni, mivel a külső viaszos réteg rendkívül sérülékeny. A legtöbb vitamint és tápanyagot akkor nyerhetjük ki belőle, ha frissen fogyasztjuk el. Készülhet azonban sütemény, lekvár, szörp és sok minden más is belőle.
Betegségei, kártevői
Lisztharmat: A növény levelein szürkésfehér porszerű bevonat keletkezik. A levelek után a betegség a bogyókat is eléri. Levélhullás, majd bogyóhullás következik be. Védekezés pl. SIGNUM WG szerrel.
Áfonya pszeudomonaszos elhalása: A friss hajtásai először fakózöldek lesznek, később elfeketednek és elszáradnak. A későbbi új hajtásokon ugyanez a folyamat játszódik le. Gyorsan a növény teljes pusztulását képes okozni. A baktériumokat réztartalmú készítménnyel való permetezéssel tudjuk gyéríteni. A növényen lévő sebeket (metszési, fagykár okozta) le kell zárnunk pl. sebkezelővel.
Botrítiszes betegség: A gombák a leveleket, a virágokat és a termést is megtámadják, a leveleken először fakóbarna elszíneződés figyelhető meg, majd barna foltokká alakulnak át, amelyeket sárga színű szegély vesz körbe. A termésen elindul a lágyrothadás folyamata, a bogyók húsa folyóssá válik és penészgyep jelenik meg rajta. A fertőzött leveleket és terméseket össze kell gyűjteni megsemmisítésre, és ritkítani kell a növényt. Vegyszeres kezelés esetén a Signum WG jelenthet megoldást.
Fajtái
Magasbokrú kék áfonya – Vaccinium corymbosum ‘Brigitta’
Ez a kék áfonya fajta sűrű bokrot növeszt, 80-120 centiméter magasra nő meg. Fehér, harang formájú virágjai jellemzően májusban jelennek meg. Sötétkék és nagy bogyói augusztusban érnek meg.
Magasbokrú kék áfonya – Vaccinium corymbosum ‘Duke’
Magasra, akár 1.5-2 méterre nő meg. Felfelé törő ágrendszere van, tavasz közepén hozzá virágjait, termése júliusban-augusztusban várható. Bogyói sötétkékek, édesek.
Vörös áfonya “Miss Cherry” – “Vaccinium vitis-idaea Miss Cherry”
Kárminpiros bogyói augusztustól szeptember végéig szedhetők, alacsony növésű, fás szárú kúszó növény. Nagyméretű termései vannak.
Tőzegáfonya “Pilgrim” – “Vaccinium Macrocarpon Pilgrim”
Alacsony növésű, mindössze 20-30 cm magasra nő meg. Örökzöld növény, bő termést hoz. Bogyói őszre érnek be, jellemzően szeptemberben-októberben. Húsa világos, roppanós, fanyar ízű.
Magasbokrú kék áfonya – Vaccinium corymbosum ‘Bluegold’
Májusban virágzik, 120 cm magasra nő meg. Középnagy termései augusztusban érnek be, ízletes, édes-savanykás termést hoz.
Összegzés
- Az áfonyának savas kémhatású talajt kell biztosítani, mivel Magyarországon mindenhol magasabb a neki kedvező talaj pH értéke
- Egy-másfél méter magas bokor lesz belőle
- Nincs nagy vízigénye, de a talaj kiszáradása ellen mulcsot tegyünk köré
- Esővízzel locsoljuk, mivel lágy vizet igényel
- Napos, félárnyékos helyre ültessük
- 4 évig ne metsszük, addig csak az elhalt, beteg ágakat vágjuk le róla
- Célszerű több növényt is ültetni a nagyobb termésbiztonság miatt
Források: Pixabay (kép), Dietless, Megyeri Szabolcs Kertészete