Sárgarépa vetése és gondozása

sárgarépa vetése

A kertben nevelt sárgarépa íze és zamata nem összehasonlítható a bolti társaival, ezért és a felszedéskor való meglepetés élménye miatt ajánlott répát is termesztenünk kertünkben! A nagyon meleg időszakot nem kedveli, inkább a hűvösebb idő a megfelelő, ezért ősszel, valamint márciusban érdemes elvetnünk magjait. Mivel a hideget jól viseli, ezért nem kell palántákat nevelnünk, célszerű a sárgarépa vetése közvetlen a szabadföldbe. Kétéves növény, második évében megjelenik a magszára és felmagvasodik.

Igényei

A sárgarépa termesztésénél fontos a jó víz elvezetésű, laza talaj biztosítása, ezért legalább 30-40 cm mélyen ássuk fel azt a területet, ahova ültetni akarjuk őket. Leginkább a semleges vagy enyhén savas kémhatású földben érzi jól magát, 6 és 7 közötti pH érték megfelelő számára. A föld fellazítása fontos, mivel így biztosíthatjuk, hogy a termés és a gyökerek ne akadjanak el megkeményedett földcsomókban vagy akár kövekben. Leginkább a homokos talajt kedveli, azonban, ha a talajunk rögös, agyagos, akkor a sárgarépa termesztésére nincs túl jó esélyünk. Ebben az esetben érdemes emelt termesztenünk. A földhöz nem érdemes trágyát, műtrágyát kevernünk, mivel ezek a sárgarépa elágazását okozhatják. Ha mégis szeretnénk jó, tápanyagdús talajt biztosítani számukra, akkor csak alacsony nitrogéntartalmú, de magas káliumtartalmú trágyát használjunk! Ha tavasszal és ősszel is vetünk répát, akkor ne felejtsük el ősszel újra megművelni a talajt a leendő növényeink számára.

A sárgarépa vetése

Az ültetés helyéül napos, esetleg félárnyékos helyet válasszunk. A sárgarépa magokat tavaszi vetés esetén szabadföldbe márciusban vethetjük el, őszi vetés esetén július végén. Tavaszi vetés esetén érdemes 2-3 hetente újabb adagot elültetnünk, hogy a folyamatos termésellátás biztosított legyen. A magokat egyenletesen, egymástól 5-6 centiméter távolságra vessük el kb. 1 cm mélyre, majd öntözzük meg őket óvatosan. Gyakori öntözésre szorulnak (főleg a vetés utáni 2-3 hétben), fontos, hogy a talaj felső rétege mindig nedves legyen. Később ritkítani kell őket úgy, hogy kb. 5 centiméterenként legyen 1-1 növény. Tenyészideje fajtától és hőmérséklettől függően 2-3 hónap.

Gondozása

Óvatosan gyomláljunk közöttük, nehogy megsértsük a növekvő sárgarépák gyökereit. Ha azt tapasztaljuk, hogy a sárgarépák a talaj fölé nyomódtak, akkor takarjuk be őket földdel, hogy ne érje őket közvetlen napfény.

AJÁNLOTT:  Paradicsom termesztése és fajtái

Betakarítása

Betakarításnál vegyük figyelembe, hogy a kisebb répának zamatosabb, jobb íze lesz, ezért 1.5-2 cm átmérő körül érdemes betakarítanunk. Sajnos a meleg időben a gyökerei megfásodnak, ezért a tavaszi vetést érdemes minél előbb felszedni. A répák frissessége szempontjából nagyobb öntözés vagy eső után érdemes kihúznunk őket a földből.

Betegségei és kártevői

Sárgarépa sztemfíliumos gombás betegsége
A sárgarépa szép zöld lombja elpusztul, a gyökere pedig fekete foltossá válik, ezért alkalmatlan lesz a fogyasztásra. A nem megfelelő talaj (korábbi elhalt növényi részeken megtelepedő gombák) is okozhatja a fertőzést, de gyakran a vetőmag a hibás.

Lisztharmat
A zöld lombon fehér bevonat figyelhető meg, a gyökerek fejlődése pedig leáll.

De állati kártevői is vannak, ezek a leggyakrabban a gubancs-fonálféreg, a cserebogarak lárvái és a vetési bagolylepke.

Receptötlet

A sárgarépából isteni finom répatortát készíthetünk citrommázzal. A receptért kattints ide.